Dieta bezmięsna czy bogata w mięso? Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda postanowili wykonać badanie na 22 parach bliźniąt. Wyniki bezsprzecznie wskazują, że dieta roślinna sprzyja zdrowiu.
poniedziałek, 14 października, 2024

Dieta bezmięsna sprzyja zdrowiu. Badanie na 22 parach bliźniąt

Dieta bezmięsna czy bogata w mięso? Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda postanowili to sprawdzić w badaniu 22 par bliźniąt. Wyniki bezsprzecznie wskazują, że dieta roślinna sprzyja zdrowiu.

Od lat trwa debata na temat korzyści ze stosowania diety bezmięsnej i bogatej w mięso. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Stanforda postanowili wykonać badanie, sprawdzając, jak obie diety wpływają na bliźniacze rodzeństwo.

Czym jest dieta bezmięsna?

Dieta bezmięsna to sposób odżywiania, który składa się głównie lub całkowicie z żywności pochodzenia roślinnego. Skupia się więc na spożywaniu warzyw, zbóż, orzechów, nasion, roślin strączkowych i owoców.

Przebieg badania

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda postanowili zbadać wpływ diet bezmięsnej i mięsnej na przykładzie 22 par dorosłych bliźniaków jednojajowych. Podczas eksperymentu sprawdzali, jak każdy z pary rodzeństwa radzi sobie, stosując wybrany sposób odżywiania. Gdy jeden korzystał z diety wegańskiej, czyli wolnej od produktów odzwierzęcych, drugi był na diecie wszystkożernej, bogatej w mięso i rośliny. Monitorowanie bliźniaków trwało dwa miesiące.

Badanie bliźniąt jednojajowych

To, co wyróżnia badanie ze Stanford, to udział w nim bliźniąt jednojajowych czyli osób posiadających ten sam materiał genetyczny i podobnym wpływie czynników środowiskowych.

„Ponieważ bliźnięta jednojajowe mają prawie identyczne DNA i wiele wspólnych doświadczeń (np. wychowanie, dorastanie w regionie geograficznym i podobne narażenie na inne zmienne), zaobserwowane różnice w wynikach zdrowotnych po przyjęciu różnych wzorców żywieniowych można w dużej mierze przypisać samej diecie” – napisali autorzy.

Czytaj także: Dieta eliminacyjna jako forma leczenia ADHD?

Wyniki badania

Wyniki badania zostały opublikowane 30 listopada w czasopiśmie JAMA Network Open. Skupiały się głównie na wskazaniu różnic w stanie układu krążenia bliźniąt. Analizowano również poziom cholesterolu, cukru, insuliny i masa ciała.

Po ośmiu tygodniach stosowania odpowiednich diet zaobserwowano pewne zmiany. Rodzeństwo bliźniacze, które stosowało dietę wegańską, obniżyło poziom LDL, czyli „złego” cholesterolu. W dodatku więcej straciło na wadze i miało niższy poziom insuliny.

„Wyniki tego badania sugerują, że zdrowa dieta roślinna zapewnia znaczną przewagę ochronną w zakresie kardiometabolizmu w porównaniu ze zdrową dietą ogólną” – wskazują autorzy badania.

Dieta bezmięsna – korzyści

Wiele dotychczasowych badań jednoznacznie wskazuje, że diety oparte o produkty roślinne są lepszym wyborem niż diety mięsne. Za nadrzędny argument uznaje się ich korzystny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Badanie opublikowane w zeszłym roku wykazało, że dieta roślinna może przedłużyć życie o kilka lat.

W tym badaniu naukowcy z Norwegii wykorzystali modele komputerowe. Porównali typową zachodnią dietę – bogatą w białka zwierzęce, nabiał i cukier – z dietą roślinną, bogatą w owoce, warzywa, fasolę i zboża z uwzględnieniem białka pochodzenia zwierzęcego.

Według modeli komputerowych 20-latek, który przeszedł na dietę roślinną, może przedłużyć swoje życie o 10 lat. Natomiast z badania opublikowanego w lutym 2022 roku w PLOS Medicine wynika, że 80-latek, który rozpoczął dietę roślinną, może wydłużyć swoje życie o trzy lata.

Czytaj także: Odkryto sposób na poprawę funkcji wykonawczych w ADHD

Wiktoria Jackowska
Wiktoria Jackowska
Redaktorka prowadząca i koordynatorka redakcji PsychiatraPlus. Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD. Magistra filologii polskiej na UW-u, adehadówka. Czynna uczestniczka konferencji naukowych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

25,309FaniLubię
7,993ObserwującyObserwuj
1,597ObserwującyObserwuj
33,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły