czwartek, 25 lipca, 2024

Dieta wegańska i wegetariańska nie taka dobra dla zdrowia psychicznego?

Coraz większa popularność diety wegetariańskiej i wegańskiej sprawia, że zastanawiamy się, jaki może być wpływ ich stosowania na różne aspekty zdrowia, w tym zdrowie psychiczne. Wiadomo bowiem choćby to, że mikroflora jelitowa (na której skład mamy choćby właśnie przez stosowanie odpowiedniej diety) w znacznym stopniu przyczynia się do zdrowia psychicznego.

W opublikowanej niedawno w piśmie Nutritional Reviews metaanalizie podsumowano 13 wcześniejszych publikacji dotyczących tego zagadnienia, obejmujących prawie 18 tysięcy pacjentów.

Weganie/wegetarianie mieli ponad 2x większe ryzyko depresji (OR 2,142). Jednocześnie jednak mieli oni niższą punktację lęku. Autorzy stwierdzili, że w grupie badanej istnieją znaczne różnice, dlatego podzielili wszystkich pacjcentów na podgrupy, w których dokonali dalszych obserwacji.

Analiza punktacji lęku w podgrupach wykazała podwyższone ryzyko lęku, głównie u osób poniżej 26 r.ż. oraz w badaniach charakteryzujących się wyższą jakością naukową (rzetelniej zaprojektowanych, bardziej wiarygodnych).

Wydaje się więc, że dieta wegetariańska i wegańska nie poprawia zdrowia psychicznego, a być może wręcz pogarsza je. Oczywiście na podstawie badania nie można wyciągać daleko idących wniosków, ponieważ powyższe obserwacje mogły być po prostu koincydencją (np. osoby lękowe częściej przechodzą na dietę wegańską/wegetariańską, ponieważ obawiają się o swój stan zdrowia.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

16,806FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
28,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły