piątek, 19 kwietnia, 2024

Recepta na zdrową florę jelitową

Jak już kilkakrotnie wspominałem, w świecie neuropsychiatrycznym wiele obecnie mówi się o znaczeniu flory jelitowej i funkcjonowania osi jelito-mózg dla zdrowia psychicznego człowieka. W tym nurcie powstało i powstaje wiele prac oceniających wpływ poszczególnych gatunków bakterii dla rozwoju, czy zmniejszenia nasilenia się dolegliwości i chorób psychicznych. I rzeczywiście, w niektórych przypadkach taki związek udaje się potwierdzić.

W pracy “Recipe for a healthy gut” opublikowanej kilka dni temu, autorzy sprawdzili, w jaki sposób zmienia się flora jelitowa (i stan psychiczny) pod wpływem spożywania niepasteryzowanego mleka. W badaniu uczestniczyły 24 osoby, które brały udział w kursie gotowania prowadzonym w gospodarstwie agroturystycznym.

Uczestnicy przez 12 tygodni kursu pozostawali w gospodarstwie i spożywali produkty tam wytworzone, w tym niepasteryzowane mleko i produkty nabiałowe z niego wyprodukowane. Na początku i końcu badania uczestnicy oddali próbki kału i wypełnili kwestionariusz obejmujący wiele parametrów dotyczących nastroju, lęku i snu.

Po zakończeniu kursu przeprowadzono analizę składu bakteryjnego kału za pomocą sekwencjonowania genetycznego. Stwierdzono znamienny wzrost bakterii z rodzaju Lactobacillus w stosunku do okresu przed badaniem. W kale wykazano również wzrost poziomu krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA) i walerianianów, a także zwiększenie różnorodności mikroflory.

Nie wykazano jednak wpływu diety na wyniki kwestionariuszy dotyczących depresji, lęku, stresu i zaburzeń snu, co autorzy tłumaczyli tym, że uczestnicy badania byli osobami zdrowymi i powyższe zaburzenia występowały u nich w niewielkim stopniu.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,705FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły