czwartek, 28 marca, 2024

Palenie marihuany zwiększa ryzyko przyjęcia do SOR i hospitalizacji

Marihuana to najczęściej stosowana substancja psychoaktywna na świecie, a jej zużycie nadal rośnie. Wielu moich pacjentów pyta mnie, czy we wszelkiego rodzaju zaburzeniach i chorobach psychicznych powinni stosować marihuanę jako leczenie wspomagające lub nawet jako jedyne “lekarstwo”.

W niektórych społeczeństwach, np. w Kanadzie, palenie marihuany deklaruje aż 25% osób. Dlatego też badacze z tego kraju postanowili przyjrzeć się efektom palenia na układ oddechowy oraz na przyjęcia do SOR oraz hospitalizacje.

W pracy opublikowanej niedawno w BMJ Open Respiratory Research naukowcy zebrali dane 5 tys. osób palących aktywnie marihuanę i porównali je do odpowiednio dobranych pod względem 31 zmiennych 10 tys. osób, które nie paliły nigdy lub zapaliły tylko raz w życiu, ponad 12 miesięcy wcześniej.

Wyniki

Naukowców przede wszystkim interesowało, czy palenie ma wpływ na zwiększenie częstości spowodowanych problemami pulmonologicznymi przyjęć do SOR oraz hospitalizacji. Okazało się, że w tym względzie różnica między tymi dwoma grupami pacjentów nie była znamienna statystycznie. Oznacza to, że marihuana nie zwiększa ryzyka problemów płucnych i hospitalizacji.

Kiedy jednak porównano przyjęcia do SOR i hospitalizacje z dowolnej przyczyny okazało się, że marihuana zwiększa ich ryzyko o ok. 22%. Jednocześnie nie wykazano różnicy w śmiertelności z dowolnej przyczyny.

Wnioski

Autorzy stwierdzili, że choć nie zaobserwowali związku między używaniem marihuany i przyjęciami do SOR z powodów pulmonologicznych, ryzyko również ważnego zdarzenia niepożądanego – przyjęcia do SOR i hospitalizacji z dowolnej przyczyny było znamiennie większe w grupie osób palących marihuanę, niż u pacjentów kontrolnych. Stąd też palenie marihuany jest związane z większym ryzykiem poważnych zdarzeń niepożądanych i rekreacyjne jej stosowanie wcale nie jest bez negatywnego wpływu na zdrowie.

Zapraszam do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką zdrowia psychicznego.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,411FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
19,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły