sobota, 5 października, 2024

Dwóch na pięciu dorosłych z ADHD czuje się świetnie psychicznie

Jak często powtarzam na wizytach, ADHD to zaburzenie, które ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Właśnie dlatego tak ważna jest świadomość, że ma się ADHD, ale niekoniecznie leczenie. Nowe badanie opublikowane w International Journal of Applied Positive Psychology potwierdza to twierdzenie.

Schemat badania

Badanie zostało przeprowadzone na kanadyjskiej bazie danych zdrowotnych 2012 Canadian Community Health Survey-Mental Health (CCHS-MH). Jest to reprezentatywna baza dotycząca Kanadyjczyków, oceniająca za pomocą komputerowych lub osobistych wywiadów zdrowie psychiczne.

W bazie zidentyfikowano 480 osób z ADHD. Oceniano zdrowie psychiczne jako zmienną binarną (dobry/zły) dla trzech elementów: 1) braku zaburzenia psychicznego (np. depresji, lęku, choroby dwubiegunowej, uzależnienia od alkoholu, myśli samobójczych itp.) w ciągu ostatniego roku, 2) dobrego samopoczucia emocjonalnego (tzn. szczęścia lub zadowolenia z życia) w ciągu ostatniego miesiąca; 3) dobrego samopoczucia społecznego i psychologicznego w ciągu ostatniego miesiąca.

Powyższe elementy były oceniane za pomocą kwestionariusza Composite International Diagnostic Interview (WHO-CIDI).

Wyniki badania

Aż 42% osób z ADHD zgłaszało świetny stan zdrowia psychicznego. W tym przypadku oznacza to brak chorób (zaburzeń) psychicznych w ciągu ostatniego roku, prawie codzienne poczucie szczęścia lub zadowolenia z życia oraz wysoki poziom funkcjonowania społecznego lub psychologicznego w ciągu ostatniego miesiąca.

Jest to bardzo pozytywny sygnał dla osób z ADHD i ich rodzin. Wysoki poziom współchorobowości ADHD (duża częstość zaburzeń współistniejących z ADHD) sugeruje, że duża większość osób z ADHD powinna mieć problemy w codziennym funkcjonowaniu.

Autorzy wspominają również o tym, że występowanie depresji i zaburzeń lękowych u osób z ADHD stanowi duży problem kliniczny i że należy pamiętać, o psychoedukacji ADHD.

Do czynników bardzo poprawiających zdrowie psychiczne wśród osób z ADHD należało m.in. uprawianie aktywności fizycznej, które zwiększało czterokrotnie szansę na dobre zdrowie psychiczne.

Co ciekawe, kobiety miały mniejszą szansę na dobre samopoczucie. Wydaje się to zgodne z naszą wiedzą nt. ADHD i tym, że u kobiet częściej występuja zaburzenia depresyjne i lękowe.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

24,686FaniLubię
7,277ObserwującyObserwuj
1,584ObserwującyObserwuj
32,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły