piątek, 26 kwietnia, 2024

Escitalopram

Poniższe informacje opracowano zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. W żadnym wypadku nie mogą one zastępować konsultacji z lekarzem, który podejmuje ostateczną decyzję, co do przydatności leku w konkretnym zastosowaniu rozważając wszystkie korzyści i ryzyka.

Co to jest escitalopram?

Escitalopram jest lekiem należącym do grupy SSRI (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny). Najczęściej jest on wykorzystywany do leczenia depresji, uogólnionych zaburzeń lękowych, ataków paniki.

Czy escitalopram może utrudniać zajście w ciążę?

Obecnie nie wykazano, aby escitalopram miał jakikolwiek wpływ na zajście w ciążę.

Należy przede wszystkim pamiętać, że nieleczona depresja i stany lękowe, za pośrednictwem hormonów stresu, znacznie obniżają możliwość zajścia w ciążę.

Dowiedziałam się właśnie, że jestem w ciąży. Czy powinnam przestać przyjmować lek?

Przede wszystkim nie wolno podejmować żadnych decyzji dotyczących przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem. W przypadku niektórych kobiet korzyści z leczenia przeciwdepresyjnego podczas ciąży przewyższają potencjalne ryzyko. Jeśli chcesz przerwać leczenie, lekarz może zasugerować stopniowe zmniejszanie dawki leku. Nagłe przerwanie farmakoterapii może spowodować pojawienie się objawów odstawiennych.

Ponadto, u niektórych osób, po odstawieniu, może dojść do nawrotu choroby.

Czy escitalopram zwiększa ryzyko poronienia?

Poronienie może pojawić się w każdej ciąży, a jego ryzyko – także bez przyjmowania leków – jest dosyć wysokie, wynosi bowiem 20%. Aktualne badania mówią, iż escitalopram nie zwiększa ryzyka poronienia.

Czy przyjmowanie escitalopramu w pierwszym trymestrze może wywołać wady wrodzone u płodu?

Każda ciąża związana jest z ryzykiem powstania wad wrodzonych u dziecka. Jest to tzw ryzyko populacyjne, stanowi ono 3-5% wszystkich ciąż.

Obecnie nie wykazano, aby zażywanie escitalopramu w ciąży związane było z częstszym występowaniem wad wrodzonych u płodu. (Hum Psychopharmacol. 2012)

Czy przyjmowanie escitalopramu w drugim i trzecim trymestrze wiąże się z innymi powikłaniami w ciąży?

Z niektórych badań wynikało, że zażywanie escitalopramu podczas ciąży może zwiększyć ryzyko porodu przedwczesnego (przed 37 tyg.) oraz ryzyko niskiej masy urodzeniowej. Niektóre badania podają, iż stosowanie leków SSRI w drugiej połowie ciąży może nieznacznie zwiększyć możliwość rozwinięcia się nadciśnienia płucnego po porodzie. Trudno jest jednak jednoznacznie wykazać, czy wpływ na ewentualne komplikacje w ciąży ma sam lek, czy też sama obecność choroby jaką jest depresja. 

Czy przyjmowanie escitalopramu w ciąży powoduje długookresowe skutki w zachowaniu lub problemy z nauką u dziecka?

Obecnie brak jest jakichkolwiek dowodów świadczących o tym, że zażywanie escitalopramu przez okres ciąży może mieć wpływ na rozwój dziecka. W większości badań nie zauważono związku pomiędzy zażywaniem escitalopramu, a ryzykiem występowania ADHD lub zaburzeń ze spektrum autyzmu

Lekarz zalecił przyjmowanie leku przez całą ciążę. Czy wywoła to objawy odstawienie u dziecka?

Istnieje taka możliwość. W przypadku przyjmowania escitalopramu w okresie okołoporodowym, szczególnie przy wyższych dawkach leku, przez kilka pierwszych dni po porodzie, u dziecka mogą pojawić się objawy takie jak: rozdrażnienie, wymioty, płacz, podwyższone napięcie mięśniowe, zaburzenia snu, drżenia, brak zainteresowania pokarmem, zaburzenia regulacji temperatury ciała i problemy z oddychaniem. W większości przypadków problemy te, jeśli w ogóle się pojawią, mają niewielkie nasilenie i ustępują samoistnie.

Powyższe objawy będą miały jeszcze mniejsze nasilenie, jeśli kobieta nadal zażywająca lek będzie karmić noworodka piersią.

Badania nie odnotowały, aby powyższe objawy miały związek z ewentualnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości.

Czy mogę zażywać escitalopram karmiąc piersią?

Escitalopram przechodzi do kobiecego mleka w bardzo niewielkiej ilości. W kilku przypadkach zauważono większą senność i utratę masy ciała, w większości badań nie zauważono jednak negatywnego wpływu na noworodka. Nie odnotowano również różnic w zakresie intelektualnego rozwoju dzieci karmionych piersią przez matki zażywające escitalopram.

Ewentualne ryzyko wydaje się bardzo niewielkie (Hum Psychopharmacol. 2012) w porównaniu do korzyści, jakie odnosi dziecko karmione mlekiem matki.

Oczywiście, w razie jakichkolwiek niepokojących dolegliwości zawsze warto skonsultować się z pediatrą i/lub doradcą laktacyjnym.

Jeśli mężczyzna przyjmuje lek, to czy może mieć to wpływ na jego płodność lub ewentualne pojawienie się wad wrodzonych u dziecka?

Obecnie żadne z badań nie potwierdziły wpływu zażywanego przez ojca escitalopramu na rozwój wad wrodzonych u dziecka. 

Literatura:

  1. Cesario Bellantuono, Francesca Bozzi, Laura Orsolini, Mario Catena-Dell’Osso The safety of ecitalopram during pregnancy and breastfeeding: a comprehensive review; Hum Psychopharmacol. 2012 Nov;27(6):534-9.doi: 10.1002/hup.2265. Epub 2012 Oct 9
  2. Kate Womersley, Katherin Rippullone, Mark Agius What are the risks associated with diffrent Selective Serotonin Re-uptake Inhibitors (SSRIs) to trea depression and anxiety in pregnancy? An evaluation of current evidence; Psychiatr Danub. 2017 Sep;29(Suppl 3):629-644.
  3. Citalopram | Escitalopram – MotherToBaby

powiązane artykuły

13,750FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły