środa, 21 lutego, 2024

Identyfikacja dzieci z autyzmem na podstawie ich reakcji na język matki

Autyzm jest jednym z zaburzeń neurorozwojowych. Jego cechami charakterystycznymi jest zaburzenie komunikacji społecznej, trwałe schematy zachowania (zazwyczaj nietypowe i niefunkcjonalne), początek zaburzenia we wczesnym dzieciństwie i poważne zaburzenia funkcjonowania.

Etiologia

Podłoże zaburzenia jest prawdopodobnie wieloczynnikowe. Za główne czynniki sprawcze uznaje się czynniki genetyczne oraz środowiskowe czynniki pre i postnatalne. Wydaje się, że jednym z takich czynników może być np. stan psychiczny matki w okresie ciąży.

Badanie

W opublikowanym niedawno w JAMA Network Open badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeanalizowali reakcję dzieci ze spektrum autyzmu na odgłosy wydawane przez matkę do malutkiego dziecka.

Badaniem objęto 653 dzieci w wieku 1-2 lata. Część dzieci posiadała już rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu. W każym z eksperymentów dziecku przedstawiano dwa filmy: matki zagadującej do dziecka oraz film zawierający obrazy pozbawione ludzi (np. ruch na autostradzie).

Filmy pokazywano przez minutę. W tym czasie rejestrowano ruchy gałek ocznych dziecka.

Wyniki

Dzieci bez autyzmu były zdecydowanie bardziej zainteresowane obrazem matki zagadującej do nich. Spędzały one około 80% czasu patrząc na to wideo. Natomiast u dzieci z autyzmem wyniki były bardzo rozbieżne – niektóre dzieci poświęcały na ten obraz 0% czasu swojej uwagi, niektóre 100%.

Po zastosowaniu punktu odcięcia uwagi na poziomie poniżej 30% udało się zidentyfikować grupę zawierającą tylko dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Dzieci te gorzej radziły sobie również w kolejnych testach dotyczących używania języka i zachowań społecznych.

Dzieci z autyzmem, które spędzały większość czasu na obrazie matki przejawiały lepsze zachowania społeczne i lepsze zdolności językowe.

Osoby zainteresowane tematyką zaburzeń neurorozwojowych zapraszam też do subskrybowania mojego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD i autyzmu.

Literatura:
1. ICD-11

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

12,855FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
18,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły