piątek, 6 grudnia, 2024

Szybkie chodzenie może spowolnić starzenie. Zatrzymaj zegar biologiczny

Jak spowolnić starzenie? Bezsprzecznie aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu. Naukowcy przyjrzeli się jednej z jej form. Otóż zauważyli, że 10 minut szybkiego marszu dziennie może spowolnić starzenie.

Szybki marsz a zdrowie

Szybki marsz jako jedna z form aktywności ma wiele zalet dla zdrowia i samopoczucia. Oczywiście o korzyściach samej aktywności fizycznej pisaliśmy wiele razy. Między innymi poprawia funkcje poznawcze, redukuje objawy choroby Parkinsona, zmniejsza ryzyko depresji.

Natomiast sam szybki marsz to doskonała forma aktywności fizycznej, która jest łatwa do realizacji i nie wymaga specjalnego sprzętu. Dla osób, które nie mają czasu na regularne ćwiczenia szybki marsz może być dobrym sposobem na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Do zalet regularnego szybkiego marszu zaliczamy między innymi:

  • poprawę wydolność organizmu,
  • spalanie zbędnych kalorii,
  • poprawę pracy serca,
  • redukcję stresu,
  • polepszenie zdrowia psychicznego,
  • zwiększenie odporności.

Natomiast nowe badanie wykazało kolejną istotną zaletę. Zaobserwowano związek przyczynowo-skutkowy między szybkim marszem a długością telomerów. 10 minut szybkiego marszu dziennie może powodować prawie 20 lat dłuższą oczekiwaną długość życia niż u osób, które chodzą wolno.

Szybki marsz spowalnia starzenie?

Naukowcy z Uniwersytetu Leicester w Wielkiej Brytanii przebadali dane genetyczne 405 981 Brytyjczyków w średnim wieku. Odkryli, że szybsze tempo marszu niezależnie od ilości aktywności fizycznej było związane z długością telomerów.

Czym są telomery?

Telomery to fragmenty chromosomów znajdujące się na ich końcach. Składają się z powtarzających się sekwencji nukleotydów. Ich główną funkcją jest ochrona struktury chromosomów i zachowanie integralności genomu komórkowego podczas podziałów komórkowych.

Podczas każdego podziału komórki telomery ulegają skróceniu. Natomiast po wielu podziałach mogą się zużyć i zacząć ujawniać uszkodzenia w materiale genetycznym. Może to prowadzić do starzenia się komórek, pojawienia się chorób i procesów nowotworowych. Dlatego też długość telomerów jest uważana za ważny wskaźnik starzenia się organizmu i zdrowia komórek. Z pewnością zatrzymanie ich skracania może spowolnić starzenie się komórek.

Procesy starzenia a droga do długowieczności. Dowiedz się więcej na PsychiatraPlus.pl

Talomery, czyli wskaźnik wieku biologicznego

Potwierdzono związek przyczynowo-skutkowy między tempem chodu a długością telomerów leukocytów (LTL). Są one wskaźnikiem wieku biologicznego. Według naukowców szybkie marsze mogą spowolnić starzenie się organizmu nawet o 16 lat w stosunku do wieku biologicznego.

To badanie jest jednym z pierwszych, które porównuje dane genetyczne zarówno z deklarowaną przez osoby badane prędkością chodu, jak i rzeczywistymi pomiarami intensywności ruchu. Wyniki sugerują, że zmierzenie regularnej, wolniejszej prędkości chodzenia jest prostym sposobem zidentyfikowania osób z podniesionym ryzykiem przyśpieszonego starzenia się. Oczywiście także osób z większym ryzykiem zachorowania na różne choroby przewlekłe.

Natomiast intensywność aktywności może odgrywać ważną rolę w optymalizacji interwencji. Przykładowo oprócz zwiększenia ilości chodzenia, można dążyć do zwiększenia liczby kroków wykonanych w określonym czasie.

Warto szybko chodzić!

Reasumując, tempo marszu jest bardzo silnym predyktorem stanu zdrowia. Chodzenie szybkim tempem realnie powoduje poprawę zdrowia. A nawet więcej. Może prowadzić do spowolnienia starzenia się, co można zmierzyć za pomocą telomerów. Ważnym aspektem jest, że w tym badaniu wykorzystano informacje zawarte w profilu genetycznym ludzi.

Osoby zainspirowane rozpoczęciem maszerowania zachęcam do przeczytania artykułu Jak przyzwyczaić się do wysiłku fizycznego? Poradnik dla początkujących.

Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy towarzyszy dzieciom i dorosłym w przejściu ze strefy komfortu do strefy wzrostu, umożliwiając osiągnięcie wyższego poziomu samorealizacji. Obecnie hiperfokusuje się na neuropsychologii, która pozwala na zrozumienie, w jaki sposób procesy neurobiologiczne i chemiczne wpływają na funkcjonowanie poznawcze i codzienność człowieka.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,382FaniLubię
15,348ObserwującyObserwuj
1,595ObserwującyObserwuj
38,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły