Home PORADNIKI Jak nauczyć się panować nad swoimi reakcjami w sytuacjach, w których emocje...

Jak nauczyć się panować nad swoimi reakcjami w sytuacjach, w których emocje buzują?

0

Emocje często potrafią pojawić się zupełnie niespodziewanie. Są wtedy gwałtowne, silne i krótkotrwałe, mogą ujawnić się zarówno z pobudek pozytywnych, jak i negatywnych. Chociaż czasami trudno jest dokonać prawidłowego wartościowania, nie zapominajmy o tym, że każda emocja to reakcja na daną sytuację, która czemuś służy.Oczywiście lubimy doświadczać przyjemnych emocji, a wolelibyśmy unikać tych trudnych, które powodują u nas smutek czy gniew. Jednak jak bardzo relatywnie byśmy na to nie spojrzeli, każda emocja jest potrzebna, gdyż dostarcza nam szerszego spojrzenia na daną sytuację.

Niestety, niekiedy pojawiają się sytuacje, w których nie potrafimy wyrazić emocji w bezpieczny sposób. Nadmierne i wybuchowe reakcje, tak samo, jak tłumienie ich w sobie, mają przytłaczający wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale także na całe otoczenie. Wyzwolenie pod wpływem impulsu destrukcyjnych emocji i cech osobowości może doprowadzić do wielu sytuacji, których później będziemy bardzo żałować i które często rzutują na nasze dalsze życie osobiste i zawodowe. Przyczyn nadmiernie emocjonalnych reakcji może być bardzo wiele, począwszy od problemów w pracy i relacji rodzinnych, zaniżonego poczucia własnej wartości, niestabilnego obrazu siebie, a skończywszy na nasilonym stresie, depresji czy zaburzeniach snu.

Jak więc poradzić sobie z opanowaniem swoich reakcji w sytuacji kryzysowej? Nie ma niestety uniwersalnego remedium dla każdego, które przynosi efekt za każdym razem. System reakcji emocjonalnej jest bardzo złożony. Dobór odpowiedniej metody powinien być przeprowadzony indywidualnie, gdyż sposób, który sprawdzi się u jednych, u innych spowoduje jeszcze większe napięcie. Ważne jest, aby skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, który odpowiednio wdroży terapię dopasowaną do danej osoby.

Panowanie nad emocjami to duża i nieoceniona sztuka, która często wymaga od nas intensywnej pracy nad sobą. Dzięki odpowiedniemu poznaniu własnej inteligencji emocjonalnej uczymy się dostrzegać i doceniać znaczenie własnych emocji, zwracać uwagę na emocje innych ludzi, opowiadać o przeżyciach, rozumieć i regulować stany emocjonalne oraz wykorzystywać je we własnych działaniach.

Istnieje jednak kilka metod, które doskonale wspomogą terapię i pracę nad sobą. Spędzenie kilku chwil na powolnym, spokojnym oddechu czy odcięcie się i przejście na spacer pozwalają po krótkim czasie spojrzeć na daną sytuację z dystansem. Niepotrzebne emocje szybko opadną, a my z pewnością poczujemy się lepiej i spojrzymy na wszystko z innej perspektywy.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że regularna relaksacja pomaga dbać o równowagę psychiczną. Medytacja i ćwiczenia fizyczne (w szczególności joga), które mają na celu uspokojenie oddechu i rozluźnienie mięśni, pomagają wyciszyć się i systematycznie radzić sobie ze stresem. Relaksacja jest również pomocną metodą podczas pojawienia się stresującej sytuacji.

Pamiętajmy również, że w zdrowym ciele – zdrowy duch! Odpowiednia, wartościowa dieta dostarczająca wszelkich niezbędnych makro i mikroelementów korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i zmniejsza podatność na pojawienie się negatywnych emocji.

W perspektywie długofalowej korzystny wpływ ma także zastanowienie się nad tym, co tak naprawdę poprawia nam humor oraz myślenie o rozwiązaniu, zamiast skupiania się na narastających emocjach.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version