Unhappy lonely depressed woman at home, she is sitting on the couch, depression concept

Kwarantanna bardzo źle wpływa na naszą psychikę

Pandemia silnie wpływa negatywnie na psychikę człowieka. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę..

Powyższa konstatacja nie jest zapewne niczym nowym dla większości z Was, jednak lekarze w Wielkiej Brytanii pokusili się o dokładniejsze zbadanie tego problemu. W związku z tym przeprowadzili badanie wśród 17,5 tysiąca osób w wieku powyżej 16 lat, które uczestniczyły w trwającym od 10 lat projekcie okresowego (corocznego) badania stanu psychicznego społeczeństwa.

Między 23 i 30 kwietnia 2020 (po miesiącu od wprowadzenia kwarantanny w UK) osoby uczestniczące w badaniu poproszono o wypełnienie kwestionariusza General Health Questionnaire, który jest stosowany do oceny stanu psychicznego. Kwestionariusz ten pyta o samopoczucie w czasie ostatnich dwóch tygodni oraz o to, jak często dochodziło w tym czasie do problemów z zaśnięciem, koncentracją, podejmowaniem decyzji oraz poczucia przytłoczenia dniem codziennym. Każde pytanie ma wartość między 0 a 3 pkt, w sumie można uzyskać 36 pkt. Wyższy wynik świadczy o wyższym rozstroju psychicznym.

Średni poziom rozstroju psychicznego u respondentów wzrósł z 11,5/36 pkt do 12.6/36 pkt. U ponad jednej czwartej osób (27,3%) zgłaszane objawy były potencjalnie znamienne klinicznie (tzn. wymagały leczenia). Przed pandemią odsetek ten wynosił 18,9%. Rozstrój psychiczny u kobiet był silniejszy niż u mężczyzn (13.6 pkt vs. 11.5 pkt). Około jedna na trzy kobiety potencjalnie wymagały leczenia, wśród mężczyzn odsetek ten był niższy (33,3% vs. 20,4%).

Najwyższy wzrost rozstroju psychicznego odnotowano wśród osób młodych, w wieku 18-24 lat (wzrost o 2,69 pkt) i 25-34 lat (1,57 pkt). Silniejszy negatywny wpływ na psychikę odnotowano również u osób żyjących bez partnerów i osób z wcześniej istniejącymi problemami zdrowotnymi.

W praktyce klinicznej bardzo często zdarzają się osoby nie zdające sobie sprawy z negatywnego wpływu obecnej sytuacji i zgłaszające się z problemami takimi jak zaburzenia snu, poczucie zestresowania, napięcie mięśni czy bóle głowy. Dopiero po dokładniejszym zebraniu wywiadu zaczynają one dostrzegać związek czasowy wystąpienia dolegliwości z pojawieniem się pandemii.

Udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email