poniedziałek, 22 lipca, 2024

Palenie papierosów w ciąży pogarsza szanse szkolne dziecka

Powyższa teza wydaje się być oczywista, od dawna wiadomo bowiem, że substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym negatywnie wpływają na układ nerwowy dziecka. Tym niemniej, według oficjalnych statystyk ok. 7 procent kobiet w Polsce przyznaje się do palenia w czasie ciąży. W rzeczywistości prawdopodobnie ten odsetek jest znacznie wyższy, a kobiety nie chcą po prostu przyznać się do szkodzenia dziecku.

Kilka tygodni temu pojawiło się brazylijskie badanie oceniające, w jaki sposób palenie matki w czasie ciąży wpływa na późniejszą gotowość szkolną ich dzieci, którą oceniano za pomocą skali rozwoju dziecka (Engle Scale of Child Development).

Co łatwo przewidzieć, palenie było negatywnie skojarzone z gotowością szkolną. Dzieci matek palących w ciąży najczęściej miały niski stopień gotowości szkolnej spośród badanej populacji dzieci. Każdy dodatkowy papieros (dziennie) zwiększał o 3% szansę dziecka na niską gotowość szkolną. W sumie, dzieci kobiet palących najwięcej miały o 69% większe ryzyko bycia w grupie gorzej przygotowanych, niż dzieci matek niepalących.

Myślę, że bardzo ważne jest, by tłumaczyć palącym matkom, że gra nie toczy się tylko o ich zdrowie (często życie!), ale także o zdrowie i przyszłość ich dzieci. Być może to będzie bardziej przekonywującym argumentem do rzucenia lub choćby przerwania palenia na czas ciąży..

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

16,651FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
27,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły