sobota, 2 grudnia, 2023

Kwas foliowy obniża ryzyko samobójstwa

Samobójstwa są chyba najbardziej przerażającym efektem złego samopoczucia. Pacjentom z myślami samobójczymi proponuje się wiele różnego rodzaju strategii: od farmakoterapii, przez wsparcie, psychoterapię i inne.

Wydaje się jednak, że jednym z rozwiązań skutecznie obniżających ryzyko samobójstwa może być także suplementacja kwasu foliowego, zwanego również witaminą B9.

W nowej publikacji zamieszczonej w piśmie JAMA Psychiatry badacze w Uniwersytetu w Chicago przejrzeli dane blisko 900 tys. pacjentów w USA. Poszukiwano zależności między przyjmowaniem kwasu foliowego a podejmowaniem próby samobójczej w okresie 2 lat.

Naukowcy zauważyli, że osoby, które uzyskiwały receptę na kwas foliowy, miały o 44% mniejsze ryzyko podjęcia próby samobójczej.

Początkowo podejrzewano, że wyjaśnienie tej zależności jest bardzo proste. Kwas foliowy często podawany jest kobietom w ciąży, a te bardzo rzadko podejmują próby samobójcze.

Jednak kiedy przeanalizowano podgrupę zawierającą samych mężczyzn, uzyskano dokładnie taki sam wynik. Co ciekawe, im dłużej dana osoba przyjmowała kwas foliowy, tym niższe było ryzyko podjęcia próby. Każdy miesiąc przyjmowania kwasu foliowego oznacza dodatkowy spadek o 5% ryzyka samobójstwa.

Badacze postanowili sprawdzić jeszcze jedną możliwość. Być może osoby przyjmujące suplementy bardziej dbają o zdrowie i dlatego rzadziej podejmują próby samobójcze. Aby sprawdzić tę hipotezę, przeanalizowano grupy osób przyjmujące inną witaminę, B12. Jednak w tym przypadku nie stwierdzono żadnej zależności między jej przyjmowaniem, a ryzykiem samobójstwa.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

9,097FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
14,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d bloggers like this: