poniedziałek, 14 października, 2024

Rewolucja w terapii szumów usznych?

Pewnie przynajmniej raz w życiu każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego wrażenia potocznie opisywanego jako „szum w uszach”. Jednak niektórzy muszą zmagać się z nim na co dzień. Staje się to wtedy uprzykrzającą, a nawet uniemożliwiającą funkcjonowanie przypadłością. 

Warto zwrócić uwagę na subiektywną naturę tego urozmaiconego w natężeniu zjawiska. Czy można wsłuchać się w pacjenta?

Czym w takim razie są szumy uszne z medycznego punktu widzenia?

Szumy uszne (łac. tinnitus auris) – grupa przykrych doznań dźwiękowych pochodzenia endogennego, które zwykle są objawami drobnych defektów w uchu wewnętrznym.

Aż w 67% przypadków nie udaje się ustalić przyczyny.

Jak sobie z tym radzić?

Dotychczas nie opracowano wielu skutecznych metod terapii szumów usznych. Ta luka zainteresowała naukowców z University of Auckland, którzy w sierpniu 2022 r. opublikowali obiecujące wyniki badań. Idąc z duchem czasu opracowali 12- tygodniową terapię w formie aplikacji na telefon komórkowy. Przełomowe rozwiązanie oparte jest o zindywidualizowany plan przygotowany przez zespół audiologów dla każdego z uczestników.

Badacze podkreślają, że nie istnieje coś takiego jak „tabletka” na szum uszny. Sukces terapii polega na wykorzystaniu plastyczności mózgu – dążymy do zmniejszenia wrażliwości na bodźce w postaci szumów. Nowy sposób okazał się przynieść ulgę u 65% uczestników. Część pacjentów zgłaszała znaczącą poprawę jakości życia.

Ta z pozoru błaha przypadłość może prowadzić do trudności w zasypianiu, wykonywaniu codziennych czynności, a nawet depresji. Stąd tak ważne jest niebagatelizowanie zgłaszanych objawów oraz „wyłapanie” osób, które potrzebują wsparcia i zapewnienie im go we właściwy sposób. Realną szansę na ten ostatni etap dają nowatorskie metody dr. Searchfield’a, którego, jak sam twierdzi, do przeprowadzenia badania zainspirowała właśnie dotychczasowa bezradność.

Na podstawie:

Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka jest studentką kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Interesuje się w szczególności neurobiologią, neurochirurgią oraz neuropsychiatrią.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

25,309FaniLubię
7,993ObserwującyObserwuj
1,597ObserwującyObserwuj
33,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły