Kwas walproinowy i jego sole należą do leków najczęściej przepisywanych w chorobie dwubiegunowej. Jednak pierwszym zastosowaniem dla kwasu walproinowego były napady padaczkowe, w przypadku których należy on do leków pierwszego wyboru.
Kilka lat temu dowiedziono, że przyjmowanie kwasu walproinowego w czasie ciąży może powodować wystąpienie wad wrodzonych u płodu, co doprowadziło do znacznego ograniczenia użycia tego leku u pacjentek z chorobą dwubiegunową.
Autorzy opublikowanej miesiąc temu pracy sprawdzili, czy zmiana standardów leczenia rzeczywiście znalazła swoje odzwierciedlenie w lekach przepisywanych kobietom w okresie reprodukcyjnym chorych na chorobę dwubiegunową. W tym celu sprawdzili u ok. 1 tysiąca kobiet w wieku 16-50 lat we Francji. Okazało się, że przed rokiem 2015, kiedy zakazano stosowania kwasu walproinowego u młodych kobiet, lek ten był przepisywany 33% kobiet, podczas gdy po 2015 częstość stosowania leku spadła do ok. 17%.
Kwas walproinowy był tym rzadziej przepisywany, im:
- później rozpoczęto leczenie (tzn. po 2015)
- młodsza była kobieta
- większa była liczba zaostrzeń choroby.
Pomimo, iż – jak widać – częstość użycia kwasu walproinowego u kobiet w wieku reprodukcyjnym znacznie spadła, zastanawiające jest to, że nadal ich odsetek pozostaje znaczący (17%). Zapewne u części z tych pacjentek nie udaje się dobrze kontrolować choroby innymi lekami, ale wydaje się prawdopodobne, że u innej części po prostu nie dokonano jeszcze zmiany leczenia.
[…] Zainteresowanie stosowaniem litu w ciąży u kobiet z chorobą dwubiegunową wzrosło w związku ze stwierdzeniem, że kwas walproinowy ma działanie teratogenne i nie powinien być stosowany u kobiet w wieku reprodukcyjnym i w ciąży, co doprowadziło do odwrotu od tego leku. […]