sobota, 2 grudnia, 2023

Lit może powodować większy wzrost płodu w ciąży

Zainteresowanie stosowaniem litu w ciąży u kobiet z chorobą dwubiegunową wzrosło w związku ze stwierdzeniem, że kwas walproinowy ma działanie teratogenne i nie powinien być stosowany u kobiet w wieku reprodukcyjnym i w ciąży, co doprowadziło do odwrotu od tego leku.

Spośród wszystkich leków stabilizujących nastrój, lit – szczególnie stosowany w niskich dawkach, do 500 mg/d – ma najlepszą literaturę. Cały czas jednak bacznie przyglądamy się temu, czy nie istnieją jakieś grupy kobiet, u których należy ostrożnie stosować ten lek.

W niedawno opublikowanej pracy, autorzy przyjrzeli się kobietom (i ich potomstwu), które w czasie ciąży przyjmowały lit (119 kobiet). W czasie badania USG przeprowadzanego w 18.-22. tygodniu ciąży dokonywano pomiarów wielkości płodu. Stwierdzono, że przyjmowanie litu było związane ze zwiększeniem obwodu głowy dziecka o 2 mm, zwiększeniem obwodu brzuszka o 6 mm i zwiększeniem długości kości udowej o 1 mm. Co więcej, przy ocenie noworodka po porodzie okazało się, że przyjmowanie litu było także skorelowane z masą urodzeniową większą o 150g i skróceniem ciąży o 1,4 tygodnia.

Jak widać, nadal nie wszystko wiemy o lekach stabilizujących nastrój w ciąży.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

9,097FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
14,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d bloggers like this: