sobota, 29 stycznia, 2022
Lit może powodować większy wzrost płodu w ciąży

Lit może powodować większy wzrost płodu w ciąży

Wyeliminowanie kwasu walproinowego u kobiet w ciąży spowodowało zwiększenie zainteresowania litem

Zainteresowanie stosowaniem litu w ciąży u kobiet z chorobą dwubiegunową wzrosło w związku ze stwierdzeniem, że kwas walproinowy ma działanie teratogenne i nie powinien być stosowany u kobiet w wieku reprodukcyjnym i w ciąży, co doprowadziło do odwrotu od tego leku.

Spośród wszystkich leków stabilizujących nastrój, lit – szczególnie stosowany w niskich dawkach, do 500 mg/d – ma najlepszą literaturę. Cały czas jednak bacznie przyglądamy się temu, czy nie istnieją jakieś grupy kobiet, u których należy ostrożnie stosować ten lek.

W niedawno opublikowanej pracy, autorzy przyjrzeli się kobietom (i ich potomstwu), które w czasie ciąży przyjmowały lit (119 kobiet). W czasie badania USG przeprowadzanego w 18.-22. tygodniu ciąży dokonywano pomiarów wielkości płodu. Stwierdzono, że przyjmowanie litu było związane ze zwiększeniem obwodu głowy dziecka o 2 mm, zwiększeniem obwodu brzuszka o 6 mm i zwiększeniem długości kości udowej o 1 mm. Co więcej, przy ocenie noworodka po porodzie okazało się, że przyjmowanie litu było także skorelowane z masą urodzeniową większą o 150g i skróceniem ciąży o 1,4 tygodnia.

Jak widać, nadal nie wszystko wiemy o lekach stabilizujących nastrój w ciąży.

Udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
%d bloggers like this: