sobota, 14 grudnia, 2024

Metylofenidat nie ma wpływu na wzrost dziecka

Nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD) to najczęstsze zaburzenie psychiczne u dzieci. Jest to drugie co do częstości ze wszystkich przewlekłych zaburzeń zdrowia u dzieci (ustępuje częstości jedynie astmie).

Głównymi lekami stosowanym w leczeniu ADHD u dzieci i młodzieży są amfetamina i jej pochodne, np. metylofenidat (MPH). Chociaż wiele randomizowanych badań kontrolowanych potwierdza krótkoterminową skuteczność, tolerancję i bezpieczeństwo, jest niewiele danych dotyczących długoterminowego bezpieczeństwa i tolerancji.

Celem niedawno opublikowanego badania była ocena bezpieczeństwa metylofenidatu w okresie 2 lat w odniesieniu do wzrostu i rozwoju, zdrowia psychicznego, zdrowia neurologicznego i funkcji układu sercowo-naczyniowego u dzieci i młodzieży.

Badanie

W opublikowanym kilka dni temu badaniu naukowcy przyjrzeli się 1410 pacjentom w wieku od 6 do 17 lat z ADHD, leczonym w okresie od 1 lutego 2012 r. do 31 stycznia 2016 r.

Badanie przeprowadzone było w ośrodkach w UK, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech i na Węgrzech.

Uczestników podzielono na trzy grupy: pacjentów z ADHD nieleczeni wcześniej, którzy zamierzali rozpocząć leczenie MPH (grupa MPH), pacjenci z ADHD nieleczeni wcześniej, którzy nie zamierzali rozpocząć żadnego leczenia ADHD (grupa bez MPH) oraz grupa kontrolna bez ADHD.

Wyniki

Po 2 latach obserwacji stwierdzono, że brak dowodów na wpływ leczenia MPH na wzrost (24-miesięczna różnica w wyniku SD prędkości wzrostu –0,07 (95% CI –0,18 do 0,04; p=0,20) lub zwiększone ryzyko psychiatrycznych lub neurologicznych zdarzeń niepożądanych w grupie leczonych MPH, w porównaniu z grupą bez MPH.

Kontekst

Jest to kolejne badanie dowodzące bezpieczeństwa długookresowego stosowania MPH u dzieci. Niedawno opisywałem metaanalizę, która potwierdziła brak ryzyka sercowo-naczyniowego u dzieci stosujących MPH.

Wcześniejsze badania dotyczące wpływu MPH na wzrost u dzieci opisywałem natomiast tutaj.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,846FaniLubię
15,960ObserwującyObserwuj
1,597ObserwującyObserwuj
38,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły