sobota, 13 kwietnia, 2024

Neurofeedback może działać wspomagająco w leczeniu ADHD

Neurofeedback to metoda “trenowania” mózgu połączona z odczytem przebiegu fal mózgowych (EEG). Ponieważ metoda ta jest bardzo bezpieczna, praktycznie pozbawiona działań niepożądanych, trwają badania nad jej szerokim zastosowaniem w różnych zaburzeniach psychicznych.

Dotychczas jednak skuteczność tej metody nie była jednoznacznie ustalona, co było poważną przeszkodą w jej częstszym stosowaniu.

Kilka miesięcy temu w piśmie Child and Adolescent Psychiatry and Mental Health opublikowano metaanalizę, która podsumowała wyniki dotychczasowych badań związanych z zastosowaniem neurofeedback w leczeniu ADHD.

Analiza

Analizą objęto 14 randomizowanych badań kontrolnych dotyczących skuteczności neurofeedback w stosunku do objawów ADHD, skupiających się na parametrach uwagi ocenianej za pomocą pomiarów laboratoryjnych.

Spośród 718 uczestników, 429 ze zdiagnozowanym ADHD otrzymało leczenie neurofeedback.

Wniki

Odnotowano istotną poprawę uwagi u osób z ADHD leczonych neurofeedback, w porównaniu do osób z grupy kontrolnej (p < 0,01). Poza tym odnotowano istotny korzystny wpływ neurofeedback na utrzymanie uwagi (p < 0,01), natomiast wpływ na selektywność uwagi (p = 0,57) i pamięć roboczą (p = 0,59) nie był znamiennie istotny.

Co więcej, protokół obejmujący wzmacnianie fali beta był lepszy niż ten, który skupiał się wyłącznie na zmniejszeniu stosunku theta/beta lub modulacji powolnego potencjału korowego.

Częstość terapii

Analizy podgrup wykazały, że trzy sesje tygodniowo neurofeedback dawały najlepszy efekt. Nie odnotowano istotnej różnicy w poprawie sprawności uwagi po 6-12 miesiącach od interwencji neurofeedback (n = 3, p = 0,42).

Więcej na temat metody neurofeedback mówimy w naszym filmie na kanale YT.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,549FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły