poniedziałek, 20 maja, 2024

Ogromny wzrost przemocy wśród par LGBTQ

Ja donosi nowe badanie, lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i queer, które doświadczyły przemocy ze strony partnera w swoim obecnym związku przed wybuchem pandemii COVID-19, odnotowały wzrost częstotliwości wiktymizacji po rozpoczęciu pandemii.

Badanie, opublikowane w Journal of Gay & Lesbian Social Services w kwietniu 2023 r., wykazało, że prawie jedna na pięć osób LGBTQ zgłosiła przemoc ze strony partnera w swoim obecnym związku romantycznym lub seksualnym. Odsetek ten wzrósł po wybuchu pandemii COVID-19.

Badanie wykazało również, że osoby z południowych Stanów Zjednoczonych częściej zgłaszały wzrost częstotliwości przemocy ze strony partnera oraz że przemoc ze strony partnera była związana z większym nasileniem objawów depresyjnych.

Autorzy badanie podsumowują, że dynamika związków heteroseksualnych i LGBTQ jest różna. W związku z tym, że dotychczas stosowane programy terapeutyczne adresowane są głównie do par heteroseksualnych, istnieje ogromna potrzeba stworzenia dedykowanych programów dla par LGBTQ.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

14,162FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
22,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły