czwartek, 18 kwietnia, 2024

Przerwanie stosowania marihuany nieco poprawia płodność

Przewlekłe stosowanie marihuany może znacznie wpłynąć na męską płodność i reprodukcję, czego dowiodło badanie niedawno opublikowane czasopiśmie Fertility & Sterility. Badanie to było pierwszym, które oceniało wpływ używania marihuany na funkcje jąder poprzez sposób podawania i dawkowanie, które odzwierciedlają obecne stosowanie przez ludzi.

Wcześniejsze badanie

Małpom naczelnym w wieku rozrodczym z historią udowodnionego ojcostwa i bez wcześniejszego kontaktu z konopiami indyjskimi, podawano jadalne THC raz dziennie przez siedem miesięcy.

Dawka THC została dobrana zgodnie z zaleceniami dotyczącymi stosowania medycznej marihuany u ludzi i była zwiększana co 70 dni zgodnie z cyklem rozwoju plemników zwierząt. Dawkę eskalowano aż do osiągnięcia odpowiednika wysokiej dawki medycznej marihuany u ludzi. Próbki nasienia pobierano na przed rozpoczęciem podawania THC i ponownie pod koniec każdego punktu czasowego dawkowania THC.

Efekt marihuany na płodność

Stosowanie THC wiązało się ze znaczącym niekorzystnym wpływem na hormony rozrodcze zwierząt, w tym obniżenie poziomu testosteronu i silne obkurczenie się jąder o ponad 50%.

Nowe badanie

W kolejnym eksperymencie, przeprowadzonym na podobnym modelu, wykorzystującym małpy naczelne, naukowcy podawali THC w coraz większych dawkach przez okres około siedmiu miesięcy. Przyglądali się jednocześnie w szczególności zmianom w tkance narządów rozrodczych i jąder osobników płci męskiej, a także ilości i jakości ich plemników. Pracę opublikowano ponownie w piśmie Fertility & Sterility.

Analizy wykazały, że ekspozycja na THC spowodowała znaczne zmniejszenie wielkości jąder i wpłynęła na męskie hormony płciowe, co negatywnie wpłynęło na ogólną płodność. Ponadto ekspozycja na THC wpłynęła na plemniki, zmieniając regulację genów ważnych dla rozwoju układu nerwowego, w tym tych związanych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Zaprzestanie stosowania marihuany poprawia płodność

Badacze stwierdzili jednocześnie, że po zaprzestaniu ekspozycji na THC przez okres około czterech miesięcy niekorzystne efekty THC częściowo ustąpiły.

Choć konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć biologiczny mechanizm tego procesu, badanie pozwala zrozumieć korzyści płynących z zaprzestania używania THC w ramach planowania rodziny.

Dzięki eksperymentowi poznaliśmy także minimalny czas abstynencji od THC potrzebny do rozpoczęcia naprawy uszkodzeń na skutek przewlekłego stosowania. Wyniki te dostarczają lekarzom informacji poprawiających właściwe doradztwo pacjentom w sprawie używania konopi indyjskich przed próbą poczęcia.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,692FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,600SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły