poniedziałek, 21 kwietnia, 2025

Tylko w tym tygodniu!

Moja nowa książka "Kompendium depresji" i ponad 60 innych ebooków o łącznej wartości 5 tys. zł w pakiecie za 159 zł!

Oddziaływania niefarmakologiczne u kobiet z ciążą wysokiego ryzyka

Ciąża wysokiego ryzyka to ciąża, w czasie której istnieją dowody na rzeczywiste lub potencjalne zagrożenie życia lub zdrowia mamy i/lub dziecka w związku z zaburzeniem lub sytuacją związaną z ciążą. Wiele kobiet w takiej sytuacji odczuwa niepokój, chwiejność emocjonalną, niepewność, co czasami prowadzi też do trwałego obniżenia nastroju (według niektórych badań jest to nawet 58% kobiet z ciążą wysokiego ryzyka).

Często zdarza się, że kobiety z tego typu zaburzeniami psychicznymi w ciąży obawiają się stosować leki na powyższe problemy. Poszukują innych metod radzenia sobie z problemem lęku i złego samopoczucia. I słusznie, bo – jak zawsze przypominam moim Pacjentkom – psychiatria okołoporodowa opiera się przede wszystkim na wsparciu.

W niedawno przeprowadzonej analizie, autorzy przyjrzeli się niefarmakologicznym interwencjom, które są stosowane w przypadku zaburzeń psychicznych w ciąży. Należą do nich terapia behawioralno-poznawcza, joga, ćwiczenia relaksacyjne, wsparcie psychologiczne, psychoedukacja i akupresura.

Autorzy przeanalizowali piętnaście badań obejmujących 1723 kobiety z ciążą wysokiego ryzyka. Nie udało się potwierdzić pozytywnego wpływu ćwiczeń relaksacyjnych, wsparcia psychologicznego, psychoedukacji i akupresury. Analiza wykazała, że terapia behawioralna-poznawcza i joga mogą pomagać kobietom z ciążą wysokiego ryzyka.

Jest to zgodne z wcześniej przeprowadzonymi badaniami, ktore opisywałem.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

43,401FaniLubię
34,991ObserwującyObserwuj
5,881ObserwującyObserwuj
1,745ObserwującyObserwuj
51,900SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły