czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wpływ leków na ADHD na osiągnięcia sportowe

Uważa się, że niektóre leki (przede wszystkim stymulanty) stosowane w ADHD mogą mieć korzystny efekt na osiągnięcia sportowe. Kilka dni temu opublikowano metaanalizę, która miała za zadanie ocenić, czy jest to prawda.

Autorzy podsumowali wyniki dziewięciu badań, spośród których sześć dowodziło, że stymulanty mają korzystny wpływ na wydolność sportową.

Fakt ten ma szczególne znaczenie, ponieważ ocenia się, że aż 7-8% sportowców wyczynowych ma ADHD. W związku z obawami dotyczącymi zwiększonej wydolności na lekach, organizacje antydopingowe zakazują stosowania u tych sportowców leków opartych na amfetaminie.

Metamfetamina i amfetamina

Zastosowanie wziewnej formy metamfetaminy nie spowodowało znaczącej zmiany przejechanej odległości w czasie zawodów kolarskich. Jednocześnie amfetamina powodowała zwiększenie przyspieszenia, siły wyprostu kolana i czasu do wyczerpania.

Metylofenidat

Wpływ meftylofenidatu na wydolność sprawdzano w trakcie zawodów badmintona i kolarstwa. Osoby przyjmujące metylofenidat miały lepsze wyniki w rywalizacji i były w stanie włożyć większy wysiłek. W badaniach w kolarstwie, grupa stosująca metylofenidat kończyła wyścig o 16% szybciej i była w stanie osiągnąć znamiennie większą moc.

Bupropion

W jednym z trzech badań oceniających wpływ bupropionu na wydolność stwierdzono, że zastosowanie dawki 600 mg (!) powodowało poprawę ilości wykonanej pracy przez kolaży o 7,5%. Jednak dwa pozostałe badania, oceniające trzy różne dawki (150, 300 i 600 mg) nie stwierdziły znamiennych różnic w wydolności ani maksymalnej mocy.

Podsumowując, wydaje się, że rzeczywiście, amfetamina i metylofenidat poprawiają osiągnięcia sportowe, natomiast bupropion nie ma takiego efektu.

Wszystkie osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji ze świata ADHD zapraszamy do naszej grupy na FB.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,749FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły