wtorek, 28 stycznia, 2025

Osoby z ADHD mają obniżony poziom receptora dla estrogenów

Estradiol to najważniejszy z estrogenów, produkowany przed wszystkim w jajnikach (u mężczyzn w jądrach), którego stężenie zmienia się (u kobiet) cyklicznie, zgodnie z fazą cyklu miesięcznego. Działa on nie tylko na rozwój cech płciowych, ale także przeciwdziała podwyższeniu ciśnienia krwi, reguluje pracę nerek czy gęstość mineralną kości (stąd ryzyko osteoporozy u kobiet w wieku postmenopauzalnym). Ma duży wpływ na stan psychiczny, udowodniono jego wpływ na rozwój depresji o dobrego samopoczucia.

Estrogeny swoje oddziaływanie na powyższe układy wywierają za pośrednictwem receptorów estrogenowych, grupy białek znajdujących się w dwóch lokalizacjach w komórce: na zewnątrz (na błonie komórkowej) oraz wewnątrz komórki. Jednym z takich receptorów jest GPER (G protein-coupled estrogen receptor 1). Jest on odpowiedzialny za szybkie efekty działania estrogenów, np. rozszerzenie naczyń krwionośnych, działanie przeciwdepresyjne czy obniżenie poziomu glikemii.

Osoby zainteresowane różnymi typami receptorów komórkowych odsyłam do mojego podręcznika dla studentów medycyny.

Kilka dni temu opisywałem problem bolesnych miesiączek, który częściej dotyka dziewczynki z ADHD. Podłoże tego problemu nie jest znane, ale światło na niego może rzucić opublikowana kilka lat temu praca. Jej autorzy oceniali poziom estradiolu i receptora dla estrogenów u dzieci (wiek 6-12 lat) z ADHD.

Badaniem objęto grupę 82 dzieci: 47 nieleczonych dzieci z ADHD (obu płci) oraz 35 dzieci zdrowych (grupa kontrolna). Dzieci z ADHD podzielono ponadto na podtypy: klasyczny, ADD i mieszany.

Nie stwierdzono różnic pod względem poziomu produkowanego estradiolu pomiędzy dziećmi z ADHD i bez. Jednocześnie dzieci z ADHD miały znacznie niższy poziom receptora GPER.

Rycina 1. Różne poziomy receptora GPER w poszczególnych podtypach ADHD.

Powyższe wyniki rzucają nowe światło nie tylko na zaburzenia nastroju w ADHD, ale również np. na stan przedcukrzycowy, często obecny u pacjentów z ADHD – receptor GPER bierze udział w redukcji poziomu glikemii człowieka.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

36,244FaniLubię
22,420ObserwującyObserwuj
3,643ObserwującyObserwuj
1,606ObserwującyObserwuj
42,400SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły