poniedziałek, 20 maja, 2024

Osoby z osobowością borderline gorzej wyczuwają ironię

Osoby cierpiące na zaburzenie typu borderline (borderline personality disorder, BPD) wykazują znaczne zaburzenie funkcjonowania społecznego. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi teoriami rozwoju BPD, u osób z tym zaburzeniem dochodzi do nieprawidłowego kształtowania się interakcji społecznych w dzieciństwie.

W środowisku wspierającym rodzic pokazuje dziecku, że rozumie i przyjmuje jego emocje, będąc niejako zwierciadłem dla emocji dziecka. Pomaga to dziecku internalizować obraz swojej emocjonalności. Osoby z BPD bardzo często w dzieciństwie są zaniedbywane lub doświadczają przemocy, co niestety prowadzi do zaburzenia komunikacji społecznej i tworzeniu się bariery dotyczącej ufania innym.

Aby rozumieć złożoność komunikacji społecznej, musimy nie tylko ufać i wierzyć w przekaz, ale także czasami poddawać go w wątpliwość. Przykładem takiej sytuacji jest stosowanie ironii przez rozmówcę, kiedy to przekaz werbalny jest przeciwieństwem tego, co nadawca chce zakomunikować.

Jak osoby z BPD rozumieją ironię

W przeprowadzonym niedawno badaniu 60 osób (30 z osobowością borderline i 30 dobranych osób bez tego zaburzenia) wypełniło kilka kwestionariuszy psychologicznych: Interpersonal Reactivity Index (IRI), Schizotypal Personality Questionnaire (SPQ), Borderline Symptom List (BSL-32) oraz zadanie polegające na wykrywaniu ironii.

Zadanie z wykrywaniem ironii zawierało uwagi krytyczne oraz pochwalne ukryte w tekście. Za pomocą oceny dosłowności wypowiedzi oraz wydźwięku (pochwała/krytyka) oceniano, czy osoby z BPD są w stanie dostrzegać ironię w wypowiedziach.

Wyniki badania

Osoby z BPD miały większy problem z odróżnieniem wypowiedzi dosłownych od ironicznych, niż osoby z grupy kontrolnej. Ani cechy schizotypowe ani empatia nie wyjaśniały tego efektu.

Jest to pierwsze badanie, które wykazuje niższą zdolność detekcji ironii u osób z BPD. Wyniki te wskazują na konieczność spójnej, transparentnej komunikacji, w celu tworzenia warunków do nawiązywania zaufania z osobami z zaburzeniem BPD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

14,162FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
22,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły