sobota, 7 grudnia, 2024

ADHD i zespół niespokojnych nóg (RLS)

ADHD to zaburzenie neuropoznawcze o podłożu genetycznym, powiązane z hiperaktywnością psychomotoryczną. Bardzo często zdarza się, że osoby z ADHD mają potrzebę poruszania nogami i rękami (palcami dłoni) w czasie prowadzenia rozmowy, słuchania wykładu czy innych czynności.

Zespół niespokojnych nóg (restless leg syndrome, RLS) to zaburzenie występujące w czasie odpoczynku przed snem, polegające na potrzebie poruszania nogami w celu zmniejszenia uczucia “swędzenia” lub “niepokoju” w nogach. Podłoże tego zaburzenia jest nieznane, ale wydaje się, że w ok. 40% przypadków dolegliwość jest wywołana przez niedobór żelaza. Szacuje się, że ok. 10% osób dorosłych cierpi na RLS (częściej kobiety).

Czy jest jakiś związek między ADHD a RLS?

Osoby z ADHD zgłaszają dużą ilość zaburzeń snu. Ich częstość u ADHDowców vs. populacja ogólna to 83% vs 37%. Podobnie rzecz wygląda w przypadku stosowania leków nasennych, korzysta z nich aż 61% osób z ADHD, a jedynie 20% osób bez tego zaburzenia. Oczywiście osoby z zaburzeniami koncentracji i uwagi (podtyp ADHD) mają znacznie mniej tego typu problemów, lepszą jakość snu i mniejszą częstość RLS, natomiast osoby z podtypem hiperaktywnym i impulsywnym częściej cierpią na powyższe dolegliwości.

Dość trudno ustalić jaki odsetek osób z ADHD cierpli na RLS, ale uważa się, ze ADHDowcy mają o 14,5x większe ryzyko rozwinięcia RLS. Wśród dzieci z ADHD częstość RLS szacuje się na 18%.

Inne przyczyny RLS

Jako możliwe przyczyny RLS wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne – RLS często występuje rodzinnie
  • ciąża – u około 25% kobiet w ciąży pojawia się RLS. W takiej sytuacji objawy najczęściej ustępują po urodzeniu dziecka
  • niedokrwistość – niski poziom żelaza jest prawdopodobnie dość często przyczyną RLS
  • choroby nerrek – RLS jest częstszy u osób na dializach z powodu niewydolności nerek
  • uszkodzenie nerwów – wydaje się, że neuropatia dotycząca nóg może przyczyniać się do RLS

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,382FaniLubię
15,348ObserwującyObserwuj
1,595ObserwującyObserwuj
38,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły