piątek, 26 kwietnia, 2024

Posiadanie zwierząt chroni przed otępieniem

Jak widać, co dobre dla serca, czasami jest również dobre dla mózgu.

Według przeprowadzonego niedawno badania, osoby które posiadają zwierzę przez ponad 5 lat mają lepsze zdolności poznawcze, niż osoby nieposiadające zwierząt.

Schemat badania

W badaniu przeprowadzonym w latach 2010-2016 zapytano ponad 20 tys. dorosłych w wieku ponad 50 lat o to, czy posiadają zwierzę.

U osób tych w kolejnych latach (przez 6 lat) prowadzono diagnostykę zdolności poznawczych, korelując to z posiadaniem zwierzęcia w historii.

Wynik

Stwierdzono, że u osób, które posiadały zwierzę przez przynajmniej pięć lat, pamięć długookresowa i krótkookresowa dla słów była znacznie lepsza, niż u osób bez zwierząt.

Pozytywny związek posiadania zwierzęcia z dobrą pamięcią utrzymywał się przez cały czas 6-letniego badania.

Co ważne, związek ten był widoczny dopiero u osób w wieku 65 lat i powyżej. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ w tym wieku najczęściej pojawiają się pierwsze objawy otępienia.

Dyskusja

Pozytywny wpływ zwierząt na stan psychiczny właściciela można wytłumaczyć na wiele sposobów.

Na przykład posiadanie psa zazwyczaj oznacza, że właściciel jest zmuszony kilka razy dziennie wyjść z nim na spacer. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na dobrostan człowieka.

Innym wyjaśnieniem jest wprowadzenie do domu nowych bakterii przez zwierzaka. To z kolei powoduje wzbogacenie mikrobiomu człowieka. Połączenie stanu mikrobiomu jelitowego ze stanem mózgu jest obecnie bardzo intensywnie badanym tematem, ale nie ma wątpliwości, że taki wpływ istnieje.

Oczywiście nie należy zapominać także o tym, że zwierzęta bardzo często dają poczucie szczęścia i bezpieczeństwa człowiekowi. Badania pokazują, że obecność zwierzaka zmniejsza poczucie samotności i przewlekłego stresu.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,750FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły