wtorek, 21 maja, 2024

Przełom w leczeniu COVID-19?

Na stronie WHO pojawiła się informacja mówiąca o tym, że organizacja ta z radością przyjmuje pierwsze doniesienie mówiące o zastosowaniu deksametazonu, stosowanego powszechnie glikokortykosteroidu, w leczeniu ciężko chorych pacjentów z COVID-19. 

WHO ujawnia, że z informacji przesłanych przez lekarzy wynika, iż w przypadku pacjentów podłączonych do respiratora, leczenie za pomocą deksametazonu zmniejszało śmiertelność o ok. 30%, natomiast w przypadku pacjentów przyjmujących jedynie tlenoterapię, skuteczność leczenia (zmniejszenie śmiertelności) wynosiła ok. 20%.

Niestety jednak korzyść z zastosowania leku odnotowano jedynie u ciężko chorych, a nie u osób z łagodniejszym przebiegiem zakażenia.

Mimo wszystko, jest to pierwsze leczenie, w przypadku którego udowodniono zmniejszenie śmiertelności pacjentów wymagających tlenoterapii w przebiegu infekcji COVID-19.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

14,162FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
22,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły