czwartek, 23 marca, 2023

Zapalenie spojówek jako jedyny objaw infekcji COVID-19

Choć media przede wszystkim zajmują się powikłaniami ze strony układu oddechowego, zapewne dlatego, że często powikłania te prowadzą do nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, w ubiegłym tygodniu wiele mówiło się na temat objawów ocznych infekcji COVID-19.

Okazuje się bowiem, że według niektórych okulistów, osoby z zapaleniem spojówek powinny być testowane w kierunku infekcji COVID-19. W piśmie British Journal of Ophthalmology pojawiła się publikacja opisująca 30-letnią kobietę z obustronnym zapaleniem spojówek. Wymazy z obu oczu pobrane w 14 i 17 dniu po rozpoczęciu objawów były dodatnie dla COVID-19. Autorzy podkreślają jednak, że badanie wymazu z oczu może nie być odpowiednią metodą wykrywania COVID-19, ponieważ wirus może początkowo nie być obecny w płynie łzowym.

Powyższe doniesienia stawiają w nowym świetle wcześniejsze informacje mówiące o tym, że lekarze okuliści należą do trzech specjalizacji lekarskich najbardziej zagrożonych zakażeniem się COVID-19. Okulistą był np. dr. Li Wenliang, Chińczyk, który jako pierwszy alarmował świat o wirusie i który miał nieszczęście zakazić się od bezobjawowego pacjenta i umrzeć z powodu infekcji COVID-19.

W związku z powyższym, Amerykańskie Towarzystwo Okulistyczne (AAO) wydało aktualizację wytycznych, w których mówi, że okuliści mogą być pierwszymi lekarzami, do których trafiają pacjenci zakażeni wirusem. Dlatego AAO przypomina np. o korzystaniu z jednorazowych końcówek do tonometrów.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

5,731FaniLubię
1,480ObserwującyObserwuj
3,850SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d bloggers like this: