piątek, 29 marca, 2024

Przyrost masy ciała w ciąży

Wiele kobiet martwi się o to, czy ich przyrost masy ciała w ciąży jest prawidłowy. I rzeczywiście, jest to obawa uzasadniona w tym sensie, że od prawidłowego przybrania masy zależy rozwój dziecka. Zgodnie z wytycznymi, w zależności od BMI mamy, zalecany przyrost masy ciała w czasie ciąży jest następujący:

  • dla BMI<18,5: 13-18 kg
  • dla BMI z przedziału 18,5-24,9: 11-16 kg
  • dla BMI z przedziału 25-29,9: 7-11 kg
  • dla BMI>30: 5-9 kg.

W przypadku zbyt dużego lub małego przyrostu masy ciała, pojawić się mogą negatywne konsekwencje dla płodu/noworodka. Zbyt mały przyrost oznacza większe ryzyko wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej. Zbyt duży przyrost oznacza większe ryzyko zamartwicy, urazów płodu w czasie porodu oraz hipoglikemii.

W przeprowadzonej niedawno pracy, autorzy badali, jakie czynniki mają wpływ na przyrost masy ciała kobiet w ciąży pojedynczej. Badaniem objęto ponad 700 kobiet w średnim wieku 29 lat. 50% z nich wykazywało prawidłowy przyrost, 29% zbyt mały, a 21% zbyt duży przyrost masy ciała.

Na przyrost masy ciała w ciąży nie miały wpływu: wykształcenie kobiety, wykształcenie partnera, zawód kobiety, zawód partnera, dochód gospodarstwa domowego, średnie koszty prowadzenia gospodarstwa i wielkość gospodarstwa domowego.

Czynnikami bezpośrednio wpływającymi na przyrost masy ciała były: wiek matki (starsze kobiety mniej przybywały na wadze), BMI (wyższe BMI powodowało słabsze przybywanie na wadze) oraz jakość opieki nad matką w ciąży (im lepsza opieka, tym większe przybywanie na masie).

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,419FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
19,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły