sobota, 5 października, 2024

Samobójstwa kobiet w okresie okołoporodowym

Przedwczoraj odbyła się konferencja “El Camino Health 5th Annual Maternal Mental Health Symposium”. W związku z tym chciałbym krótko podsumować dwa najciekawsze wykłady, które w ramach niej się odbyły. Pełną relację z tej konferencji znaleźć można na moim TT (https://twitter.com/PsychiatraPlus).

W pierwszym z nich dr Prabha S. Chandra opowiadała o swoich badaniach dotyczących samobójstw kobiet w okresie okołoporodowym. Jak się okazuje, problem ten dotyczy wielokrotnie częściej (dokładnie rzecz ujmując 5x częściej) krajów rozwiniętych, niż rozwijających się.

Niestety, kobiety które decydują się na taki krok najczęściej są pod opieką psychiatryczną, co oznacza, że wielu z tych prób można zapobiec. Wystarczy odpowiednio przeprowadzać badanie psychiatryczne, nie bagatelizując kwestii zgłaszanych myśli rezygnacyjnych i samobójczych.

Jeśli chodzi o statystyki (badania przeprowadzone w USA), to samobójstwo matki jest drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet w okresie poporodowym, częstszym od przyczyn somatycznych (np. krwotoki, stan rzucawkowy, zatory).

Według opublikowanego w zeszłym roku w JAMA Psychiatry badania obejmującego ponad pół miliona kobiet w ciąży, odsetek matek z myślami samobójczymi w ciągu ostatnich lat znacznie rośnie. Myśli samobójcze ma ok. 16% matek, plany samobójcze ok. 6%, a próby samobójcze podejmuje ok. 3%.

Co ciekawe, najwyższe ryzyko samobójstwa pojawia się w 6-12 miesięcy po urodzeniu dziecka, a nie natychmiast po urodzeniu.

Przypominam, że najlepszą metodą badania przesiewowego w kierunku zagrożenia samobójstwem u matki jest formularz EPDS, który dostępny jest w języku polskim na naszym portalu.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką zdrowia psychicznego, w tym depresji okołoporodowej.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

24,686FaniLubię
7,277ObserwującyObserwuj
1,584ObserwującyObserwuj
32,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły