poniedziałek, 22 lipca, 2024

Kwestionariusz Zaburzeń Nastroju (MDQ)

Kwestionariusz Zaburzeń Nastroju służy do badań przesiewowych w kierunku choroby dwubiegunowej. Nie zastępuje badania lekarskiego, ale pozwala na szybką ocenę, czy dana osoba może borykać się z ChAD i wymaga pogłębionej analizy.

Dokładniejszą diagnostykę przeprowadzamy u osób, które zaznaczyły co najmniej 7 odpowiedzi pozytywnych w pkt 1 oraz u których wpływ objawów na poziom funkcjonowania był umiarkowany lub duży.

Kwestionariusz wykonujemy przynajmniej raz w okresie ciąży oraz przynajmniej raz po urodzeniu dziecka. Można go także stosować do monitorowania objawów w czasie farmakoterapii.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

16,651FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
27,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły