sobota, 18 maja, 2024

Seks, narkotyki i ADHD

Jednym z objawów zaburzenia neurorozwojowego o nazwie ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) jest impulsywność zachowań i emocji. Osoby z ADHD często podejmują nieprzemyślane decyzje (jak zażywanie narkotyków) i angażują się w zagrażające zachowania. Tego typu wzór zachowań może mieć szczególnie duże znaczenie w sferze seksualnej. Tutaj nieprzemyślane działanie może diametralnie zmienić życie młodego człowieka, narażając go na zakażenie chorobą przenoszoną płciowo lub zostanie rodzicem.

Na zeszłorocznej konferencji American Professional Society of ADHD and Related Disorders (APSARD) naukowcy z uniwersytetu w Syracuse (USA) przedstawili ciekawe badanie, które chciałbym w tym kontekście opisać.

Schemat badania

Naukowcy poprosili ponad 36 tys. aktywnych seksualnie studentów studiów licencjackich o określenie ich aktywności seksualnej. Dokładniej liczby partnerów seksualnych w ciągu ostatniego roku, używanie prezerwatyw itp.). Ponadto poprosili ich o określenie wyników zdrowia seksualnego (tj. nieplanowanej ciąży, chorób przenoszonych drogą płciową itp.). Na koniec badani mieli podać nawyki związane z używaniem substancji psychoaktywnych jak narkotyki.

Badacze porównywali aktywność seksualną i wyniki zdrowotne studentów z ADHD oraz osób bez ADHD, używając substancji psychoaktywnych jako moderatora ryzyka.

Wyniki wykazały, że studenci z ADHD zgłaszali więcej partnerów seksualnych w ciągu ostatniego roku, niższy wskaźnik używania prezerwatyw i wyższy odsetek seksu bez prezerwatywy podczas picia. Natomiast to znacznie zwiększało ryzyko zdiagnozowania chorób przenoszonych drogą płciową, nieplanowanej ciąży i stosowania antykoncepcji awaryjnej (“dzień po”).

Wnioski

Powyższe wyniki wskazują, że używanie substancji psychoaktywnych a zwłaszcza narkotyków w ADHD jest znaczącym moderatorem między ADHD a zdrowiem seksualnym.

Studenci z ADHD częściej stosują substancje psychoaktywne, co czyni ich populację bardziej podatną na niekorzystne efekty w zakresie zdrowia seksualnego. Badanie sugeruje również, że strategie profilaktyki zdrowia seksualnego powinny być ukierunkowane w szczególności na osoby z ADHD, które zgłaszają używanie substancji jak narkotyki. Przyszłe badania powinny uwzględniać wpływ powszechnego współwystępowania ADHD z innymi zaburzeniami związanymi z ryzykowną aktywnością seksualną.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na nasze grupy na Facebooku. ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Literatura

Rohacek A, Firkey M, Woolf-King S, Antshel K. Sex, drugs, and ADHD: sexual health and moderators of risk in college students. Presented at 2022 APSARD Conference. January 15, 2022.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

14,102FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
22,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły