czwartek, 21 listopada, 2024

Sertralina

Poniższe informacje opracowano zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. W żadnym wypadku nie mogę one zastępować konsultacji z lekarzem, który podejmuje ostateczną decyzję, co do przydatności leku w konkretnym zastosowaniu, rozważając wszystkie korzyści i ryzyka.

Co to jest sertralina?

Sertralina to lek przeciwdepresyjny należący do grupy SSRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Jest ona wykorzystywana do leczenia depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, lęku napadowego, zespołu stresu pourazowego i lęku społecznego. Sertraliną leczy się również zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Czy sertralina może utrudnić zajście w ciążę?

Chociaż nie wykazano, by sertralina w jakikolwiek negatywny sposób wpływała na zajście w ciążę przez kobietę, istnieją publikacje mówiące o tym, że leki z grupy SSRI mogą obniżać jakość męskiego nasienia. Należy jednak przede wszystkim pamiętać, że nieleczona depresja i stany lękowe, za pośrednictwem hormonów stresu, znacznie obniżają możliwość zajścia w ciążę. W związku z tym, przyjmowanie sertraliny zwiększa szansę kobiety na zajście w ciążę o ok. 30-40%% (Cesta et al. 2016).

Dowiedziałam się właśnie, że jestem w ciąży. Czy powinnam przestać przyjmować lek?

Przede wszystkim, nie wolno podejmować żadnej decyzji dotyczącej przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem. W przypadku niektórych kobiet korzyści z leczenia przeciwdepresyjnego w ciąży przewyższają potencjalne ryzyka. Jeśli chcesz przerwać leczenie, lekarz może zasugerować stopniowe zmniejszanie dawki leku. Nagłe przerwanie stosowania leku może spowodować pojawienie się objawów odstawiennych. Ponadto, u niektórych osób po odstawieniu może dojść do nawroty choroby pierwotnej.

Czy sertralina zwiększa ryzyko poronienia?

Poronienie może pojawić się w każdej ciąży, a jego ryzyko – także bez przyjmowania leków – jest dość wysokie, wynosi bowiem ok. 20%. Aktualne badania mówią, że sertralina nie ma wpływu na ryzyko poronienia.

Czy przyjmowanie sertraliny w pierwszym trymestrze może wywoływać wady wrodzone u dziecka?

Każda ciąża związana jest z ryzykiem wady wrodzonej u dziecka na poziomie kilku procent. Jest to tak zwane ryzyko populacyjne. Sertralina jest jednym z najlepiej przebadanych w ciąży leków – do chwili obecnej opublikowano badania obejmujące setki tysięcy kobiet przyjmujących ten lek w ciąży, także w pierwszym trymestrze. Zdecydowana większość tych badań wykazała, że z przyjmowaniem sertraline w pierwszym trymestrze nie jest związane podwyższone ryzyko wad wrodzonych.

Czy przyjmowanie sertraliny w drugim i trzecim trymestrze wiąże się z innymi powikłaniami ciąży?

Istnieją badania sugerujące, że zastosowanie leków z grupy SSRI (do których należy sertraline) w ciąży może wywoływać powikłania takie jak niska masa urodzeniowa lub poród przedwczesny (przed 37 tygodniem ciąży). Trudno jednak stwierdzić, czy powodem tych powikłań jest sertralina, czy sama depresja, albo jeszcze inne czynniki. Dwa badania sugerują, że u dzieci matek przyjmujących SSRI może istnieć podwyższone ryzyko nadciśnienia płucnego, które jest poważnym powikłaniem. W innych badaniach nie udało się potwierdzić tego wpływu. Wydaje się więc, że nawet jeśli istnieje jakieś ryzyko, to jest ono bardzo niewielkie. Z pewnością zawsze należy poinformować położnika o przyjmowaniu sertraliny, dzięki czemu będzie on mógł przygotować się do porodu.

Należy pamiętać, że nieleczona depresja w czasie ciąży wywołuje bardzo wiele powikłań. Dlatego właśnie trudno jest stwierdzić, czy pojawiające się w czasie leczenia powikłania wynikają z leku, czy choroby.

Czy przyjmowanie sertraliny w ciąży powoduje długookresowe skutki w zachowaniu lub problemy w uczeniu się u dziecka?

Poza jednym bardzo niewielkim (kilkanaścioro dzieci) badaniem, nie stwierdzono, by przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży miało negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Lekarz zalecił przyjmowanie leku przez całą ciążę. Czy wywoła to objawy odstawienne u dziecka?

W przypadku przyjmowania sertraliny w okresie okołoporodowym, szczególnie przy wyższych dawkach leku, przez kilka pierwszych dni po porodzie u dziecka mogą pojawić się objawy takie jak: rozdrażnienie, wymioty, płacz, podwyższone napięcie mięśniowe, zaburzenia snu, drżenia, brak zainteresowania pokarmem, zaburzenia regulacji temperatury ciała i problemy z oddychaniem. Chociaż w większości przypadków problemy te mają niewielkie nasilenie i ustępują samoistnie w przeciągu 2 tygodni, niektóre noworodki muszą pozostać na oddziale neonatologii przez pewien czas, do ustąpienia objawów odstawiennych. Powyższe objawy nie pojawiają się u wszystkich dzieci.

Czy mogę przyjmować sertralinę karmiąc piersią?

U matki karmiącej bardzo niewielka ilość leku przechodzi do mleka. Większość badań wykazuje brak negatywnego wpływu sertraliny na noworodka. Badania długookresowe dotyczące wpływu na dziecko nie zostały jednak przeprowadzone. W przypadku niepokojących objawów u dziecka warto skonsultować się z pediatrą.

Jeśli mężczyzna przyjmuje ten lek, czy może to mieć wpływ na jego płodność albo zwiększyć ryzyko wad wrodzonych?

Istnieją badania stwierdzające, że leki z grupy SSRI mogą obniżać jakość męskiego nasienia. Nie ma natomiast danych potwierdzających jakiekolwiek ryzyko wad wrodzonych u dziecka, którego ojciec leczył się sertraliną.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,313FaniLubię
13,208ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły