piątek, 3 maja, 2024

Czy suplementacja omega-3 powinna różnić się w zależności od pochodzenia człowieka?

Większość badań dotyczących suplementacji kwasów omega-3 dotyczy ludzi pochodzących z Europy. Natomiast badacze z Uniwersytetu Medycznego w Wirginii postanowili skupić się na grupach Amerykanów pochodzenia afrykańskiego i latynoskiego. Odkryli nowe informacje na temat tego, jak geny wpływają na zdolność metabolizowania kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. A także efekty wchłaniania tych kwasów tłuszczowych dla zdrowia. Odkrycia te są ważnym krokiem dla konstruowania trafnych zaleceń żywieniowych. Dzięki temu specjaliści będą mieli szansę dostosować dietę i zalecenia dotyczące suplementacji omega-3 do tego, czego nasze ciała rzeczywiście potrzebują.

Kwasy omega-3 i omega-6

Omega-3 i Omega-6 to „zdrowe tłuszcze”. Możemy je pozyskać z jedzenia, ale wiele osób stosuje je również jako suplementy diety w postaci tabletek. Omega-3 to kwasy o działaniu przeciwzapalnym, wpływają korzystnie na układ krążenia czy też CUN. Natomiast Omega-6 to kwasy głównie o działaniu prozapalnym. Mają ochronny wpływ przed chorobami naczyniowymi, czy cukrzycą typu 2.

Rola tych kwasów tłuszczowych jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Uważa się, że osoby z wyższymi poziomami tych kwasów w krwi mają zmniejszone ryzyko choroby serca, choroby Alzheimera, raka piersi i innych poważnych chorób. Zmniejszają również objawy u osób z ADHD. Więcej o kwasach tłuszczowych można dowiedzieć się z naszych starszych artykułów.

Kwasy omega-3, w szczególności DHA, są związane z poprawą uwagi
Kwasy Omega-3/6 zmniejszają nasilenie objawów ADHD
Jak suplementować kwasy tłuszczowe Omega-3?

Badania nad suplementacją omega-3 i omega-6

Suplementacja omega-3 i omega-6 jest często zalecana przez lekarzy. Jednak tak jak pisaliśmy we wstępie, badania nad suplementacją omega-3 i omega-6 do tej pory przeprowadzano głównie na ludziach pochodzenia europejskiego. Dlatego badacze z Uniwersytetu Medycznego w Wirginii postanowili zbadać Amerykanów o pochodzeniu latynoskim i afrykańskim. Ich nowe odkrycia ujawniają szerokie podobieństwa między grupami ludzi o różnym pochodzeniu. Jednakże pokazują także istotne różnice, które według badaczy podkreślają potrzebę przeprowadzania dalszych badań genetycznych na różnorodnych grupach ludzi.

Przebieg badania

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 1454 osób pochodzenia latynoskiego i 2278 osób pochodzenia afrykańskiego. Dane te zostały pozyskane dzięki konsorcjum Cohorts for Heart and Aging Research in Genomic Epidemiology (CHARGE). To międzynarodowa grupa badawcza stworzona do przeprowadzania metaanaliz genetycznych na dużą skalę.

Naukowcy mierzyli poziom kwasów tłuszczowych w fosfolipidach lub erytrocytach osocza osób badanych. Wykonali także metaanalizę całego genomu pod kątem poziomów kwasów omega-3 PUFA osób pochodzenia europejskiego oraz pozaeuropejskiego w różnych chromosomach.

suplementacja omega-3

Wyniki

Metabolizm kwasów tłuszczowych u osób pochodzenia europejskiego jest podobny do metabolizmu osób pochodzenia afrykańskiego czy latynoskiego. Przykładowo na tym samym chromosomie wszystkie trzy grupy mają ośrodek regulacji stężenia kwasów tłuszczowych. Istniało wiele takich wspólnych wpływów genetycznych we wszystkich grupach osób badanych.

Przykładowe różnice to podwyższony poziom kwasu arachidonowego (występujący głównie w rybach) u osób pochodzenia afrykańskiego. Ponadto badacze wykryli w tej grupie osób podwyższony poziom kwasów tłuszczowych omega LC PUFA (Long-Chain Polyunsaturated Fatty Acids) jak DHA (kwas dokozaheksaenowy) czy ARA (kwas arachidonowy). Naukowcy znaleźli także istotne różnice, obejmujące kilka wcześniej nieznanych źródeł genetycznych różnic w poziomach kwasów tłuszczowych wśród trzech badanych grup. Szczegóły badania oraz dokładnie oznakowane chromosomy są opisane tutaj.

Co z tego wynika?

Różnice, które badacze zidentyfikowali wśród osób pochodzenia europejskiego, latynoskiego i afrykańskiego pomagają zrozumieć, dlaczego ich organizmy korzystają z kwasów tłuszczowych w inny sposób. Sugerują one odpowiedzi na pytania, takie jak dlaczego osoby latynoskie z istotnym rdzeniem indiańskim często mają niższe poziomy kwasów tłuszczowych we krwi. Suplementacja kwasami omega-3 i omega-6 nie jest niezbędna dla wszystkich, ale na diecie bez ryb jej wdrożenie jest zasadne.

Badacze twierdzą, że ich nowe odkrycia stanowią podstawę do przyszłych badań nad tym, jak różnice w suplementacji omega-3 i omega-6 mogą wpływać na zapobieganie lub rozwój różnych chorób. W kolejnych badaniach naukowcy planują uwzględniać jak najwięcej różnorodności genetycznej. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób ogromna różnorodność w ludzkim DNA wpływa na nasze zdrowie. Odkrycia te są kluczowe dla rozwoju personalizowanej opieki zdrowotnej, prowadząc nas ku przyszłości, w której nasze diety będą dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, co pozwoli nam cieszyć się zdrowszym i dłuższym życiem.

Karolina Król
Karolina Król
Karolina Król jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jej zainteresowań naukowych szczególne miejsce zajmuje psychologia dziecka oraz praca z kobietami w ciąży i po porodzie.

powiązane artykuły

13,776FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły