sobota, 18 maja, 2024

Szybkie zajście w ciążę po poronieniu nie stanowi zagrożenia

Około 20% kobiet doświadcza samoistnego poronienia, którego przyczyny nie udaje się najczęściej ustalić. W przypadku poronienia na późniejszym etapie rozwoju ciąży Światowa Organizacja ds. Zdrowia (WHO) zaleca przynajmniej 6-miesięczny odstęp przed kolejnym zajściem w ciążę.

Zalecenie to oparte jest na założeniu, że organizm kobiety potrzebuje czasu na zregenerowanie się. Czasami również potrzebny jest czas na nabranie dystansu do tego, co się zdarzyło.

Jednak nowe badanie norweskie dowodzi, że wtedy, gdy nie ma przyczyn medycznych (i psychiatrycznych) do odsuwania ciąży w czasie, nie ma potrzeby, by to robić.

Badaniem objęto 49 tysiące ciąż następujących po wcześniejszym poronieniu oraz 24 tysiące ciąż po wcześniejszej aborcji. Obie te grupy ciąż analizowano oddzielnie. Rozpatrywano także czas między poronieniem/aborcją a zajściem w ciążę.

W przypadku grupy po poronieniu i odstępem do zajścia w ciążę <3 miesięcy (P<3) pojawiło się niższe (o ok. 10-15%) ryzyko małej masy urodzeniowej niż w przypadku poronienia i odstępu 6-11 miesięcy (P6-11) i 3-5 miesięcy (P3-5).

Zajście w ciążę w ciągu <3 mies. po poronieniu (P<3) było także związane z mniejszym (o 16%) ryzykiem cukrzycy ciążowej.

W przypadku ciąż <3 mies. po aborcji stwierdzono mniejsze (o 16%) ryzyko dużej masy urodzeniowej.

Powyższe wyniki stanowią nowe informacje, które pozwalają oczekiwać weryfikacji aktualnych zaleceń. WHO oceniła już, że prowadzi dodatkowe badania, których wyniki będę wkrótce stanowić podstawę aktualizacji zaleceń.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

14,102FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
22,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły