poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Terapia metapoznawcza jako antidotum na ruminacje

Niektórzy ludzie mają tak, że rozważają każdą decyzję w nieskończoność. Wydaje się, że ich umysł nieustannie powraca do negatywnych myśli, jest pełen wątpliwości. W psychologii nazywa się ten stan ruminacjami. Na szczęście istnieje nowy rodzaj terapii, który może pomóc w poradzeniu sobie z uporczywymi ruminacjami. Terapia metapoznawcza (MCT) skupia się na zarządzaniu naszym myśleniem i może stanowić antidotum na natłok niechcianych myśli.

CBT a MCT w terapii ruminacji

Dlaczego niektóre osoby są tak bardzo przytłoczone przez swoje myśli? Profesor Adrian Wells uważa, że posługują się stylem myślenia, który sprawia, że są bardziej podatni na lęki, depresję i traumę. Nazywa to syndromem poznawczo-uwagowym (Cognitive Attentional Syndrome – CAS).

Ruminacje wynikają z tego, na co skupiamy uwagę i jak to wpływa na nasze przekonania. W przypadku tradycyjnej terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), skupiamy się na kwestionowaniu treści myśli, ale terapia metapoznawcza (MCT) idzie o krok dalej. Koncentruje się na tym, jak regulujemy nasze myślenie i pomaga zrozumieć, skąd pochodzą nasze przemyślenia.

Czym jest terapia metapoznawcza?

Terapia metapoznawcza (MCT) polega na zrozumieniu procesów utrwalających nasze negatywne myśli (ruminacje). Kolejnym krokiem jest nauczenie się technik redukcji niezdrowego myślenia. Zidentyfikowanie nieprzydatnych zachowań i znalezienie alternatywnych sposobów myślenia jest kluczowym elementem tego procesu. MCT pomaga osiągnąć lepsze samopoczucie psychiczne, dzięki przywróceniu kontroli nad naszym umysłem. Dodatkowo daje nam narzędzia do radzenia sobie z ruminacjami.

terapia metapoznawcza jako pomoc z ruminacjami

Warto zaznaczyć, że nie trzeba być chorym, aby skorzystać z terapii MCT. Terapia metapoznawcza może być dobra dla każdego, kto doświadcza ruminacji, emocjonalnych trudności czy stresujących sytuacji. Bez względu na to, czy człowiek boryka się z lękami, depresją, stresem MCT może dostarczyć skutecznych strategii radzenia sobie.

Na jakie etapy dzielimy terapię metapoznawczą?

Terapia metapoznawcza składa się z kilku etapów. Na początku terapeuta pomaga zidentyfikować negatywne myśli (ruminacje) i wzorce myślenia, które wpływają na samopoczucie klienta. Następnie klient uczy się rozpoznawać, kiedy wpada w pułapkę ruminacji i jakie są jej efekty. Terapeuta wspiera klienta w zrozumieniu, jak te przemyślenia są powiązane z jego przekonaniami. A także jak wpływają na jego emocje.

Kolejnym krokiem jest nauka technik regulowania myśli. Terapeuta pomoże w identyfikowaniu myśli, które są nieprzydatne i które utrzymują negatywne emocje. Następnie klient będzie uczyć się technik, takich jak defuzja poznawcza, które pomogą pozbyć się ruminacji. Ostatecznie, terapia metapoznawcza pomaga w budowaniu zdrowszych alternatywnych sposobów myślenia i podejścia do sytuacji.

Badanie skuteczności terapii metapoznawczej

Badanie kliniczne przeprowadzone na pacjentach poddawanych rehabilitacji kardiologicznej wykazało, że dodanie terapii metapoznawczej do standardowego leczenia przyniosło lepsze rezultaty. Grupa pacjentów, którzy otrzymali rehabilitację kardiologiczną wzmocnioną MCT, wykazała większą poprawę w porównaniu do grupy otrzymującej tylko standardową rehabilitację. Z dużym prawdopodobieństwem MCT może przynieść korzyści nie tylko pacjentom z chorobami serca, ale również wszystkim, którzy zmagają się z ruminacjami i nieustannym zamartwianiem się.

terapia metapoznawcza jako pomoc z ruminacjami

Zalety terapii metapoznawczej

Jedną z kluczowych zalet terapii metapoznawczej jest skupienie na procesach poznawczych, a nie tylko na treściach myśli. Oznacza to, że klient nie musi koncentrować się na kwestionowaniu czy zmienianiu samej treści twoich myśli, ale raczej na zrozumieniu i regulowaniu procesów myślowych. To daje większą elastyczność i możliwość bardziej efektywnego radzenia sobie z negatywnymi myślami.

Ważne jest również zauważenie, że terapia metapoznawcza może być stosowana zarówno jako samodzielna terapia, jak i jako uzupełnienie innych form terapii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna. Terapeuci często dopasowują podejście do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta.

Podsumowanie

Reasumując, terapia metapoznawcza może stanowić skuteczne narzędzie w walce z natrętnymi myślami i ruminacjami. Wydaje się idealnym rodzajem terapii dla osób z nadmierną analizą myśli, lękami czy trudnościami emocjonalnymi. Klient pracując razem z terapeutą, może opracować strategie, które pomogą mu zbudować zdrowszy styl funkcjonowania i polepszyć swoje ogólne samopoczucie.

Karolina Król
Karolina Król
Karolina Król jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jej zainteresowań naukowych szczególne miejsce zajmuje psychologia dziecka oraz praca z kobietami w ciąży i po porodzie.

powiązane artykuły

13,736FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,900SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły