sobota, 18 maja, 2024

Psychoterapia przez połączenie wideo – czy to działa?

Wraz z nastaniem pandemii COVID-19 i ograniczeniem dostępności do terapeutów i psychiatrów, rozpoczęła się era konsultacji telefonicznych i wideo. Wielu pacjentów i specjalistów (w tym ja) ma jednak obawy, czy ten rodzaj psychoterapii jest w ogóle skuteczny.

Tymczasem kilka tygodni temu opublikowano badanie, w ramach którego autorzy sprawdzili, czy psychoterapia behawioralno-poznawcza (CBT) przez wideopołączenie jest skuteczna w przypadku pacjentów z napadami paniki i agorafobią. Jak pisałem niedawno, agorafobia jest objawem dość często współistniejącym przy napadach paniki i świadczy o większym zaawansowaniu zaburzenia lękowego, niż w przypadku samego lęku panicznego.

Do badania włączono 71 pacjentów , których podzielono na 2 grupy: osoby spotykające się z terapeutą osobiście oraz osoby łączące się przez wideo. Po pierwszej, piątej i ostatniej sesji zbierano dane dotyczące relacji terapeutycznej między klientem a terapeutą.

Stwierdzono, że lęk paniczny, agorafobia, lęk przed pojawieniem się dolegliwości i obniżenie nastroju poprawiły się w sposób znaczący u klientów. Poprawa funkcjonowania utrzymywała się po zakończeniu terapii. Testy równoważności wykazały, że terapia przez wideo była równie skuteczna, co terapia twarzą-w-twarz. Relacja terapeutyczna w przypadku wideoterapii była bardzo silna i nie różniła się statystycznie od relacji w terapii twarzą-w-twarz.

Jest to jedno z pierwszych badań wykazujących, że wideoterapia działa równie skutecznie, co terapia twarzą-w-twarz, co zapewne będzie bardzo zaskoczeniem dla wielu terapeutów i lekarzy. W przypadku ewentualnego drugiego lockdownu związanego z COVID-19 będziemy zatem mieli dobre narzędzie do pracy z klientami.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

14,102FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
22,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły