poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Zastosowanie toksyny botulinowej w zaburzeniu osobowości typu borderline

Iniekcje z toksyny botulinowej stosowane są od wielu lat w kosmetologii do wygładzania zmarszczek oraz w neurologii do zmniejszania napięcia mięśniowego porażonych kończyn. Okazuje się jednak, że mogą mieć jednak zastosowanie.. w psychiatrii.

Pierwsze badania pokazują skuteczność wygładzania czoła za pomocą toksyny botulinowej w leczeniu wspomagającym depresji. Autorzy niedawno opublikowanej pracy spróbowali natomiast ocenić, czy iniekcje takie można byłoby zastosować również do poprawy stanu pacjentów z osobowością typu borderline (borderline personality disorder, BPD).

W tym celu badaniem objęto 54 pacjentów z BPD, których w sposób losowy przydzielono do grupy podawania toksyny botulinowej lub wykonywania akupunktury (pacjent nie wiedział, czy otrzymuje iniekcję, czy jedynie ukłucie w czoło). Następnie oceniano efekty leczenia po 2, 4, 6, 8, 12 i 16 tygodniach za pomocą skali do oceny osobowości borderline (Zanarini Rating Scale for Borderline Personality Disorder, ZAN-BPD).

Krótko po zabiegu, pacjenci w obu grupach (toksyny i akupunktury) odczuli znaczną poprawę w zakresie objawów, co kolejny raz potwierdza ogromną sugestywność pacjentów z BPD. Nie wykazano jednak wyższości iniekcji toksyny botulinowej nad akupunkturą.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

5,219FaniLubię
1,493ObserwującyObserwuj
2,600SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d bloggers like this: