Home CIĄŻA I POŁÓG Zdrowie psychiczne partnerów kobiet w okresie okołoporodowym

Zdrowie psychiczne partnerów kobiet w okresie okołoporodowym

0
Wife suspecting husband of cheating while having a conversation with him in kitchen. Heated angry frustrated offended irritated accusing her man of infidelity showing him messages .

Okres okołoporodowy jest wymagający również z perspektywy partnerów kobiet ciężarnych. Przedefiniowanie relacji, oczekiwania, zmiany, koszty indywidualne i społeczne często wiążą się z zdezorientowaniem, przekroczeniem zasobów partnera i w konsekwencji pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego.

Rozpowszechnienie zaburzeń psychiatrycznych wśród partnerów jest podobne jak u kobiet ciężarnych. W okresie okołoporodowym ok. 10% mężczyzn doświadcza depresji lub zaburzeń lękowych. Pogarsza to umiejętności rodzicielskie oraz dobrostan dziecka. Przykłady zachowań ojców chorujących na depresję zauważone w badaniach to np. czterokrotnie większa szansa na uderzenie rocznego dziecka lub dwukrotnie mniejsza szansa na regularne czytanie dziecku. Dzieci tych rodziców trzykrotnie częściej prezentują zaburzenia zachowania w przedszkolu i dwukrotnie częściej znajdują się pod opieką lekarza psychiatry dzieci i młodzieży do osiągnięcia 7 roku życia.

Stan zdrowia psychicznego mężczyzn wpływa na i jednocześnie jest pod wpływem zdrowia psychicznego kobiet w okresie okołoporodowym. Gdy jednocześnie mama i taka chorują na depresję ryzyko zaburzeń zachowania u dziecka w okresie przedszkolnym jest największe.

Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju zaburzeń psychicznych w mężczyzn w okresie okołoporodowym. Są to między innymi: wcześniejsza historia zaburzeń psychicznych, problemy ze zdrowiem fizycznym, niski poziom dbania o swoje potrzeby, unikanie pomocy osób zajmujących się zdrowiem psychicznym, nieadekwatne wsparcie społeczne i w związku, problemy zawodowe i finansowe.

Przesiewowym badaniem dla mężczyzn w okresie okołoporodowym podobnie jak u kobiet może być  EPDS – Edynburska skala depresji poporodowej, jednak z zalecanym niższym progiem odcięcia diagnostycznego na poziomie 5-6 punktów. Jest to niestety metoda mniej czuła niż u kobiet ponieważ u mężczyzn obniżony nastrój częściej przejawia się złością lub irytacją których ta skala nie ocenia. Kolejnym zagadnieniem jest stworzenie przestrzeni to badania mężczyzn ponieważ zajmowanie się tym w trakcie badań kontrolnych ciężarnej lub zajęć w szkole rodzenia wydaje się problematyczne i mało skuteczne.

Warto aby lekarze psychiatrzy, inni pracownicy zajmujący się zdrowiem psychicznym, ale również kobiety ciężarne oraz pozostali bliscy mężczyzn w okresie okołoporodowym byli bardziej uważni na niepokojące objawy lub zmiany zachowania i w razie potrzeby adekwatnie reagowali na ich potrzeby dotyczące zdrowia psychicznego. Pomoże to im  otrzymać bezpieczną i skuteczną pomoc psychiatryczną oraz psychoterapeutyczną.

https://instagram.com/dr.marciniwanski?utm_medium=copy_link

Literatura:

Mental Health Care in the Perinatal Period, Australian Clinical Practice Guideline, Oct. 2017

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version