ADHD to zaburzenie neurorozwojowe warunkowane genetycznie. Nie ma jednak jednego czy kilku genów, które w decydującym stopniu przyczyniały się do rozwoju tego zaburzenia – jest ono raczej dziedzione na setkach genów, które indywidualnie w bardzo niewielkim stopniu przyczyniają się do ADHD.
Dlatego stale poszukuje się markerów (np. chorób wskaźnikowych), które pozwalałyby (albo przynajmniej ułatwiały) ocenę ryzyka rozwoju ADHD u potomstwa danej kobiety.
Jedną z chorób, których udział w rozwoju ADHD postuluje się, jest zespół policystycznych jajników (PCOS, polycystic ovary syndrome) – jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u kobiet. PCOS występuje bowiem u ok. 20% kobiet w wieku rozrodczym.
Uznaje się, że przyczyną PCOS jest zbyt wysoki poziom męskich hormonów płciowych u kobiety. Ponadto stwierdza się również hiperinsulinizm (podwyższone poziomy insuliny), insulinooporoność, zaburzenia gospodarki cukrowej i lipidowej.
W celu sprawdzenia, czy choroba ta przyczynia się do rozwoju ADHD, autorzy wykonanej niedawno metaanalizy podsumowali wyniki 6 badań obejmujących w sumie ponad 400 tys. pacjentów z ADHD i ich matek. Na podstawie analizy stwierdzono, że zespół policystycznych jajników podnosi ryzyko ADHD u dziecka o ok. 42%.
Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę FB ADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.