czwartek, 21 listopada, 2024

Związek bolesnych miesiączek z ADHD

Ponieważ niektóre Pacjentki z ADHD zgłaszają mi bardzo złe samopoczucie w okresie menstruacji, postanowiłem przyjrzeć się bliżej kwestii bolesnych miesiączek w ADHD. I rzeczywiście. Znalazłem całkiem nową publikację, której autorzy badają tę kwestię.

Pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania (primary dysmenorrhea) to ból lub dyskomfort w dolnej części miednicy (lub w dolnej części pleców) związany z miesiączką. Określenie “pierwotny” oznacza, że jest to ból nie wynikający z żadnej patologii (endometrioza, nowotwory itp.).

Zaburzenie to jest dość rozpowszechnione wśród kobiet, ocenia się, że występuje u 40-80% z nich. Jako przyczynę wymienia się najczęściej nadprodukcję prostaglandyn w macicy. Czynnikami związanymi z pierwotnym zespołem bolesnego miesiączkowania są wiek, BMI, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, czynniki genetyczne, wczesny wiek pierwszej miesiączki i obfite miesiączki.

Poszukuje się również czynników psychicznych związanych z bolesnym miesiączkowaniem. Dotychczas najwięcej wiadomo o depresji i lęku, jako zaburzeniach związanych z bolesnym miesiączkowaniem. Autorzy pracy natomiast po raz pierwszy spróbowali sprawdzić, czy bolesne miesiączkowanie związane jest z ADHD.

Badaniem objęto 209 dziewczynek w wieku 13-18 lat. Sto cztery (49,8%) z nich potwierdziło występowanie silnego bólu utrudniającego codzienne funkcjonowanie w okresie miesiączki. Stwierdzono, że dziewczynki, które miały silniejszy ból, piły znamiennie więcej kawy i spożywały mniej regularnie śniadanie.

Stwierdzono także znamienną korelację między bólem menstruacyjnym i nasileniem objawów zaburzeń uwagi i hiperaktywność/impulsywności. Z pewnością sprawa ta wymaga dalszych badań, ale wydaje się, że istnieje związek między objawami ADHD i cyklem menstruacyjnym.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,317FaniLubię
13,221ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły