czwartek, 23 marca, 2023

Zwiększona liczba dzieci wymagających intensywnej terapii. Efekt COVID-19?

W ostatnich dniach brytyjski NHS (National Health Services, odpowiednik polskiego NFZ) poinformował, że na oddziałach intensywnej terapii w Londynie znalazło się kilkanaścioro dzieci z objawami podobnymi do objawów zakażenia wirusem COVID-19, a także bólami brzucha i zaburzeniami kardiologicznymi. U jednego z dzieci konieczne było zastosowanie urządzenia ECMO (tzw. płuco-serce).

Większość z hospitalizowanych dzieci chorowała wcześniej na chorobę Kawasakiego – zapalenie naczyń krwionośnych średniego kalibru z wytworzeniem tętniakowatych poszerzeń, głównie w obrębie serca. Choroba występuje z częstością 6-10 przypadków na 100,000, nie należy więc do zbyt częstych.

W informacji wystosowanej do lekarzy, NHS pisze, że nie ma jeszcze dowodów na to, iż ciężki stan dzieci związany jest z zakażeniem COVID-19, ponieważ tylko u niektórych hospitalizowanych dzieci potwierdzono aktualną infekcję COVID-19, a u części potwierdzono również wcześniejsze przebycie zakażenia COVID-19. Tym niemniej, zalecenia dla lekarzy brytyjskich mówią o jednoczesnym występowaniu objawów wstrząsu toksycznego i atypowego przebiegu choroby Kawasakiego z parametrami morfotycznymi typowymi dla ciężkiej infekcji COVID-19. Dzieci najczęściej zgłaszały bóle brzucha i objawy żołądkowo-jelitowe.

Powyższe objawy mogą mieć związek ze stwierdzonym współistnieniem objawów ze strony układu pokarmowego u dorosłych, które stwierdzono już wcześniej.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

5,731FaniLubię
1,480ObserwującyObserwuj
3,850SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d bloggers like this: