piątek, 24 marca, 2023

Metylofenidat: właściwe dawkowanie

W poprzednim wpisie starałem się dowieść, że stosowanie metylofenidatu w ADHD jest bezpieczne i skuteczne. Tym razem chciałbym napisać kilka zdań na temat właściwego dawkowania metylofenidatu, a dokładniej rzecz biorąc, maksymalnej dawki leku. A okazją ku temu jest duża metaanaliza, która stosunkowo niedawno ukazała się w JAMA Pediatrics. Kwestia ta jest szczególnie ważna dlatego, że nie wszystkie objawy ADHD ustępują jednocześnie i dlatego w przypadku metylofenidatu nie należy stosować zasady “minimalnej skutecznej dawki”.

Wspomnianą powyżej pracą objętych było 11 randomizowanych badań i 38 badań kohortowych, w sumie uczestniczyło w nich 5524 pacjentów w wieku do 18 r.ż. (w tym 1304 pacjentów leczonych metylofenidatem (stabilna dawka) oraz 887 pacjentów kontrolnych, w ramach badań kontrolnych).

Maksymalna stosowana dawka metylofenidatu wynosiła od 0,8 do 1,8mg/kg/d. Do najczęstszych działań niepożądanych należały:

  • bezsenność (5-krotnie częściej niż w grupie placebo)
  • anoreksja (5-krotnie częściej niż w grupie placebo)
  • bóle brzucha (2-krotnie częściej niż w grupie placebo)
  • bóle głowy (14% uczestników badań)

Nie stwierdzono działań niepożądanych zagrażających życiu.

Przypominam, że o leczeniu farmakologicznym decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Nie wolno przyjmować leków “na własną rękę”!

Panel ekspertów wydał ostatnio zalecenia dla rodziców dzieci z ADHD. Ich tłumaczenie znaleźć można na moim blogu, tutaj.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

5,734FaniLubię
1,480ObserwującyObserwuj
3,860SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d bloggers like this: