sobota, 29 czerwca, 2024

Stosowanie amfetaminy i jej pochodnych w ciąży nie jest związane z rozwojem zaburzeń neurorozwojowych

Stymulanty, czyli amfetamina i jej pochodne, to standardowe leki stosowane w terapii zaburzenia hiperkinetycznego (ADHD). Mają one bardzo wysoką skuteczność i razem z psychoterapią stanowią leczenie pierwszego rzutu w tym zaburzeniu.

Wiele kobiet obawia się przyjmowania tych leków w ciąży, mimo że większość badań sugeruje ich bezpieczeństwo. Jedynym lekiem z tej grupy dostępnym w Polsce jest metylofenidat. Podstawowe informacje dotyczące stosowania metylofenidatu w ciąży podaję w tym artykule.

W niedawno przeprowadzonym badaniu oceniano, czy przyjmowanie amfetaminy lub metylofenidatu w ciąży może podwyższać ryzyko zaburzeń neurorozwojowych (ADHD, spektrum autyzmu) u potomstwa. Badanie opublikowano w czasopiśmie JAMA Psychiatry.

Czytaj także: Czy kobiety w ciąży przyjmują leki?

Badanie: ciąża a leki amfetaminowe – ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u dzieci

Przeprowadzona analiza obejmowała dane dotyczące korzystania z opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych w wieku od 12 do 55 lat. Ponad 7 tys. z nich przyjmowało w ciąży amfetaminę/dekstroamfetaminę, a ponad 1 tys. metylofenidat.

Po dokładnym uwzględnieniu czynników zakłócających stwierdzono, że żaden z leków nie był powiązany z ryzykiem wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu, ADHD ani innym zaburzeniem neurorozwojowym u dzieci.

Czytaj także: Spektrum autyzmu

Wnioski z badania

Autorzy podsumowują:  „Biorąc pod uwagę niedawny wzrost częstości stosowania stymulantów w leczeniu ADHD u dorosłych i podczas ciąży, wyniki te mogą stanowić uspokojenie dla pacjentek, które podczas ciąży polegają na tych lekach w celu minimalizowania wyniszczających objawów ADHD, które zakłócają codzienne funkcjonowanie”.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

15,600FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
26,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły