wtorek, 15 października, 2024

Czy kobiety w ciąży przyjmują leki?

W środowisku lekarskim, szczególnie w Polsce, istnieje bardzo silny opór przed przepisywaniem leków kobietom ciężarnym. Czy słusznie? Z pewnością nie należy bezkrytycznie przepisywać kobietom w ciąży leków, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu, ale z drugiej strony zły stan somatyczny (np. odczuwanie bólu), a co za tym idzie – psychiczny – przekłada się (o czym pisałem już wielokrotnie) na późniejsze funkcjonowanie dziecka.

Piszę o tym przy okazji przeprowadzonego niedawno badania, które obejmowało 175 tysięcy (!) kobiet (a dokładniej rzecz biorąc porodów). Autorzy badania sprawdzili, czy i jakie leki (przepisywane przez lekarza, a nie preparaty do kupienia bez recepty) przyjmowały kobiety przed porodem.

Aż 65% kobiet przyjmowało przynajmniej 1 lek, w tym 55% otrzymało lek w czasie wizyty lekarskiej związanej z ciążą. Jedynie ok. 4% kobiet przyjmowało leki przeciwwskazane w ciąży.

Odsetek kobiet przyjmujących leki na receptę w poszczególnych okresach ciąży. Na podstawie Leong et al. 2019.

I na koniec bardzo ciekawa informacja: jakie leki były najczęściej przepisywane kobietom w ciąży?

Bardzo proszę pamiętać, że podawanie leków zleca lekarz, w porozumieniu z pacjentem. Nie wolno samodzielnie przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

25,309FaniLubię
8,011ObserwującyObserwuj
1,597ObserwującyObserwuj
33,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły