wtorek, 3 grudnia, 2024

Brak różnic w badaniach obrazowych mózgu osób z depresją i zdrowych

Tak zwana “duża depresja” (ang: major depression, major depressive disorder) to choroba o ogromnym wpływie na funkcjonowanie całego człowieka, np. układu wewnątrzwydzielniczego, układu odpornościowego i innych. Efektem tego jest np. zwiększona ilość infekcji dotykających pacjentów z tym problemem.

Stąd też badacze przeprowadzili metaanalizę (analizę innych prac) i postanowili sprawdzić, czy w badaniach obrazowych pacjentów z depresją uda się zmiany świadczące o chorobie. Badaniem objęto publikacje podsumowujące wyniki od 1809 osób.

W metaanalizie badań naukowcy z Munster (Niemcy) stwierdzili, że z puntku widzenia badań obrazowych podobieństwa w obrazie mózgu u pacjentów z depresją i zdrowych są ogromne i pozwalają na stwierdzenie ryzyka dla 53-55% pacjentów, co oznacza, że obrazy pozwalają na ocenę tylko minimalnie lepszą, niż ocena losowa (50%).

Autorzy podsumowują, że mózgi osób zdrowych i z depresją (zarówno z epizode depresyjnym jak i depresją nawracającą) wykazują uderzające podobieństwo w badaniach obrazowych, pod względem parametrów neurobiologicznych jak i genetycznych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,178FaniLubię
15,094ObserwującyObserwuj
1,603ObserwującyObserwuj
37,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły