Naturalne przebycie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bardzo silnie chroni przed ponownym zachorowaniem wywołanym przez warianty alfa, beta i delta, ale czy ochrona przed wariantem omikron jest równie skuteczna?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, lekarze z Kataru przeanalizowali dane z krajowego rejestru wyników badań PCR w kierunku COVID (badanie zostało opublikowane w postaci listu w piśmie New England Journal of Medicine). Wcześniejsze zakażenie SARS-CoV-2 zdefiniowano jako dodatni wynik PCR przynajmniej 90 dni przed zachorowaniem na wariant omikron. Badanie nie obejmowało osób szczepionych choćby jedną dawką którejkolwiek ze szczepionek.
Wyniki
Skuteczność wcześniejszego zakażenia w zapobieganiu reinfekcji wynosiła: 90% dla wariantu alfa, 86% dla wariantu beta, 92% dla wariantu delta i 56% dla wariantu omikron.
Ustalono również skuteczność wcześniejszego zakażenia w ochronie przed ciężkim, zagrażającym życiu i śmiertelnym przebiegiem COVID.
Skuteczność ta wyniosła 69% w stosunku do wariantu alfa, 88% w stosunku do wariantu beta, 100% w stosunku do wariantu delta i 88% w stosunku do wariantu omikron.
Podsumowanie
Na podstawie powyższych wyników można ocenić, że wcześniejsze przechorowanie COVID zmniejsza o ok. połowę ryzyko zachorowania na omikron, natomiast zabezpiecza w prawie 90% przed ciężkim przebiegiem choroby.
Źródło: