poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Depresja i stres u mamy nie wpływają na długość telomerów dziecka

Teomery to końcowe odcinki genów, które od wielu lat uznaje się za markery biologicznego wieku człowieka. Wynika to z faktu, że w trakcie podziałów komórkowych (które następują ze starzeniem się organizmu) dochodzi do stopniowego skracania się telomerów.

Jak wielokrotnie pisałem, depresja i stany lękowe u kobiety w ciąży mają wpływ na rozwój dziecka, co wynika z produkcji hormonów stresu, przede wszystkim kortyzolu.

Z przeprowadzonych dotychczas na niewielkiej grupie matek i dzieci badań wynikało, że depresja i stres mogą powodować skracanie się telomerów u rozwijającego się w łonie dziecka. Jednak badanie przeprowadzone ostatnio na ponad tysiącu dzieci wydaje się przeczyć tym doniesieniom.

Autorzy pobrali leukocyty krwi obwodowej od noworodków, których mamy wypełniły kwestionariusze dotyczące poziomu stresu w ciąży, lęku, depresji, BMI i jakości snu. Pomimo dużej próby osób objętych badaniem (i odpowiedniej siły statystycznej) nie stwierdzono korelacji któregokolwiek z powyższych parametrów z długością teleomerów u dziecka

A zatem jedynym dotychczas udowodnionym mechanizmem wpływu stanu psychicznego ciężarnej na dziecko jest metylacja DNA.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,736FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,900SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły