środa, 22 stycznia, 2025

Dzieci w spektrum autyzmu i ADHD częściej doświadczają przemocy ze strony rówieśników

Czy zaburzenia neurorozwojowe u młodych osób wpływają na ich relacje społeczne? Nowe badanie wskazuje, że ryzyko doświadczania przemocy ze strony rówieśników przez dzieci w spektrum autyzmu i ADHD jest kilkukrotnie większe.

Naukowcy zbadali częstość występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) i zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci w wieku szkolnym w Hiszpanii w regionie Tarragona. Do badania wykorzystano dane od 7 000 dzieci.

Kolejno badacze postanowili określić, w jakim stopniu zaburzenia te wpływają na relacje społeczne uczniów. W tym celu przeprowadzono badanie EPINED.

Część uzyskanych wyników opublikowano właśnie w piśmie „Autism”. Według nich wśród przebadanych dzieci 1,5% miało ASD, a 5% ADHD. Badanie EPINED, wykazało zaś, że ryzyko przemocy, izolacji lub wykluczenia społecznego może być nawet trzy razy wyższe w przypadku dzieci cierpiących na jedno z tych zaburzeń.

Czytaj także: Czas przed ekranem a zdrowie psychiczne nastolatków

Relacje społeczne dzieci w spektrum autyzmu i ADHD

Wyniki badania wskazują, że 35% dzieci z ADHD przyznało, że doświadczyło jakiejś formy znęcania się, izolacji lub wykluczenia społecznego. Natomiast z wcześniejszych analiz wynikało, że dzieci z ASD są 2,4 razy bardziej narażone na przemoc niż ich typowo rozwijający się rówieśnicy.

Naukowcy stwierdzili również, że 58% uczniów w spektrum autyzmu, odznaczających się problemami behawioralnymi oraz trudnościami w interakcjach społecznych i komunikacji, czuło się wykluczonych.

Co więcej, w przypadku dzieci z obydwoma zaburzeniami występowało silniejsze poczucie izolacji społecznej.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym, które nie miały diagnozy zaburzenia neurorozwojowego, wskaźnik postrzeganej przemocy, izolacji lub wykluczenia społecznego kształtuje się na poziomie 18%.

Dzieci w spektrum autyzmu chcą nawiązywać relacje z innymi, ale nie wiedzą, jak to robić. Z problemem w kontaktach z rówieśnikami mierzą się także dzieci z ADHD. Wynika to z faktu, że ich zachowanie może być postrzegane jako „dziwne” lub „irytujące”.

Czytaj także: Ogromny wzrost przemocy wśród par LGBTQ

Autorzy badania podkreślają, że przemoc ma długotrwałe konsekwencje i zwiększa poczucie zagrożenia w tworzonych później relacjach społecznych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

35,880FaniLubię
21,304ObserwującyObserwuj
3,539ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
42,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły