sobota, 7 grudnia, 2024

Informacje RCOG nt. COVID-19 dla kobiet w ciąży

Brytyjskie Towarzystwo Położników i Ginekologów (Royal College of Obstetricians & Gynecologists) zamieściło na swoich stronach informacje dotyczące zagrożenia wirusem COVID-19 u kobiet w ciąży. Ponieważ informacje te są bardzo obszerne, przedstawię tylko skrót kilku najważniejszych punktów. Poproszę o info w komentarzach, czy jesteście zainteresowani całym tekstem.

Jaki jest wpływ wirusa COVID-19 na kobietę w ciąży?

Ogólnie rzecz biorąc, nie wydaje się, by kobiety w ciąży były bardziej zagrożone wirusem. Uważa się, że u dużej większości kobiet w ciąży infekcja COVID-19 przebiegnie bezobjawowo lub z niewielkimi objawami grypopodobnymi, takimi jak kaszel, gorączka, problem ze złapaniem oddechu, bóle głowy, czy utrata powonienia.

Cięższy przebieg, np. zapalenie płuc, wydają się zdarzać częściej u osób w podeszłym wieku, z osłabionym układem odpornościowym lub chorobami przewlekłymi. Dotychczas brak dowodów, by u ciężarnych z infekcją COVID-19 było wyższe ryzyko pojawienia się powikłań.

Jaki będzie wpływ wirusa na moje dziecko, jeśli zostanie u mnie potwierdzone zakażenie COVID-19?

Ponieważ wirus jest zupełnie nowy, dopiero się go uczymy. Brak jest dowodów sugerujących podwyższenie ryzyka poronienia.

Dotychczasowe dane mówią, że przekazanie wirusa od matki do dziecka w czasie ciąży lub porodu (transmisja wertykalna) jest prawdopodobne. Opublikowano informację o dwóch przypadkach, w których prawdopodobnie doszło do takiego zakażenia, ale szczęśliwie w obu przypadkach dzieci zostały wypisane ze szpitala i czują się dobrze. We wszystkich wcześniejszych przypadkach na świecie, infekcja została stwierdzona przynajmniej 30 godzin po porodzie. Należy zaznaczyć, że we wszystkich zgłoszonych przypadkach dzieci przeszły infekcję łagodnie.

Mając na względzie aktualne informacje, uważamy, że jest mało prawdopodobne, by wirus wpłynął negatywnie na rozwój dziecka, ponieważ dotychczas nie było takich przypadków.

W Chinach zdarzało się, że kobiety z zakażeniem COVID-19 rodziły przedwcześnie. Nie jest jasne, czy wirus przyczynił się do porodu przedwczesnego, czy zalecono wcześniejsze rozwiązanie dla bezpieczeństwa matki.

Dlaczego ciężarne wymieniane są w grupie osób narażonych?

W dniu 16 marca, Główny Inspektor Sanitarny w Wielkiej Brytanii zaliczył kobiety w ciąży do grupy osób zagrożonych podwyższonym ryzykiem. Oznacza to, że ciężarne powinny zmniejszyć liczbę kontaktów społecznych.

W oparciu o dotychczasowe doświadczenia, nie wydaje się, by u ciężarnych istniało większe ryzyko zarażenia się COVID-19, niż w populacji ogólnej. Wiemy, że ciąża u niewielkiego odsetka kobiet powoduje zmianę odpowiedzi układu immunologicznego na poważne infekcje. Położne i położnicy wiedzą o tym od wielu lat i wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Dotychczas brak dowodów, by ciężarne, u których dojdzie do zakażenia, były bardziej zagrożone poważnymi powikłaniami niż inne osoby.

Ciężarne zostały zaliczone do grupy narażonych ze względu na ostrożność. Wiemy, że niektóre infekcje wirusowe przebiegają ciężej w ciąży. W chwili obecnej brak dowodów, by tak też było w przypadku COVID-19, ale nie dysponujemy na razie wystarczającą ilością danych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,382FaniLubię
15,348ObserwującyObserwuj
1,595ObserwującyObserwuj
38,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły