poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Konopie indyjskie a odczuwanie bólu

Konopie Indyjskie (marihuana) to roślina, która od dawna była używana jako środek medycyny naturalnej. Powszechnie jest uznawana za obiecujący środek w łagodzeniu bólu. Ich naturalne właściwości przeciwzapalne i zdolność do działania na receptory bólu czynią je atrakcyjną opcją terapeutyczną. Amerykańscy naukowcy postanowili przyjrzeć się poziomowi odczuwania bólu przez osoby zażywające konopie indyjskie i osoby, które nie używały marihuany. Ich odkrycie było zaskakujące. Osoby zażywające konopie indyjskie mogą odczuwać większy poziom bólu w ciągu pierwszych godzin po operacjach. Poniżej przedstawiamy szczegóły badania.

Przebieg badania dot. konopi indyjskich

Badanie przeprowadzili naukowcy z American Society of Anesthesiologists. Próba badawcza to 34 521 dorosłych pacjentów. Z czego 1681 było użytkownikami konopi indyjskich. Pacjenci ci przeszli planowe operacje w Cleveland Clinic w okresie od stycznia 2010 do grudnia 2020. Osoby używające konopi indyjskich spożywały narkotyk w ciągu 30 dni przed operacją. Natomiast pozostali pacjenci nigdy nie korzystali z konopi indyjskich.

Wyniki

Badanie wykazało, że osoby zażywające konopie indyjskie doświadczają o 14% większego bólu w ciągu pierwszych 24 godzin po operacji w porównaniu z osobami, które nie spożywają konopi indyjskich.

Dodatkowo, osoby palące konopie indyjskie spożywają o 7% więcej leków opioidowych po operacji. Chociaż nie jest to statystycznie istotne, ma to znaczenie kliniczne.

Czy konopie indyjskie nie łagodzą bólu?

Związek między stosowaniem konopi indyjskich, oceną bólu a spożyciem opioidów po operacji był już publikowany w wielu badaniach na mniejszą skalę. Jednakże wyniki tych badań różniły się od siebie. Część z badań dowiodło, że związki zawarte w konopiach indyjskich, takie jak kannabinoidy, mogą działać na receptory bólu w mózgu. A to prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu. Aczkolwiek pisaliśmy już o badaniach mówiących, że marihuana wcale nie pomaga łagodzić bólu. Badanie przeprowadzone przez American Society of Anesthesiologists miało znacznie większą próbę badawczą. Dlatego wyniki są bardziej wiarygodne.

Z dużym prawdopodobieństwem związki zawarte w konopiach indyjskich sprawiają, że pacjent odczuwa większy poziom bólu po operacjach. Możemy zatem wnioskować, że pacjenci stosujący konopie indyjskie mogą odczuwać większy poziom bólu i wymagają nieco wyższych dawek opioidów po operacji. Personel medyczny powinien brać to pod uwagę. Jednakże badanie nie obejmowało pacjentów z rozpoznanym przewlekłym bólem ani tych, którzy otrzymali znieczulenie miejscowe, co mogło wpłynąć na wyniki. Dlatego konieczne są dalsze badania, aby dokładniej określić wpływ konopi indyjskich na wyniki pooperacyjne.

Karolina Król
Karolina Król
Karolina Król jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jej zainteresowań naukowych szczególne miejsce zajmuje psychologia dziecka oraz praca z kobietami w ciąży i po porodzie.

powiązane artykuły

13,736FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,900SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły